Pas kulturystyczny

Rozpoczynając swoją przygodę z treningiem siłowym wiele osób zastawania się nad skutecznością i zasadnością używania pasa kulturystycznego. Szeroki wybór tego sprzętu może sprawić kłopot nowicjuszom, dlatego wyjaśniamy kiedy i jaki pas wybrać, aby zoptymalizować nasze treningi na siłowni.

Jakie są zalety stosowania pasa kulturystycznego? Po pierwsze zwiększa on bezpieczeństwo treningu, gdyż stabilizuje kręgosłup, zmniejszając tym samym ryzyko kontuzji i przeciążeń. Dobrze dopasowany pas pomaga podczas ćwiczeń i zwiększa efektywność treningu, dlatego właśnie tak wiele osób chętnie stosuje ten sprzęt. Wyróżnić można kilka rodzajów pasów kulturystycznych – ze względu na zapięcie oraz na materiał z jakiego są wykonane (skórzane lub syntetyczne).

Pasy nie są drogim sprzętem. Te dobrej jakości kosztują około kilkudziesięciu złotych. Można je zakładać na ubranie oraz bezpośrednio na ciało, o ile nie jest to pas zapinany na klamrę, która może podrażnić skórę. Warto też zwrócić uwagę na długość i szerokość pasa, aby jak najlepiej dopasować go do sylwetki. Jednak nim rozpoczniemy treningi z pasem kulturystycznym, należy wcześniej przygotować ciało i dopiero pod okiem doświadczanego trenera stosować dodatkowy sprzęt. Najpierw należy dobrze technicznie wykonywać ćwiczenia, aby po założeniu pasa jeszcze bardziej szlifować swoje umiejętności.

Niezwykle istotne jest także poprawne nałożenie pasa – na maksymalnym wydechu z delikatnie wciągniętym brzuchem. Należy go zapiąć bardzo ciasno i luzować po każdej serii, a w czasie ćwiczeń oddychać klatką piersiową. Natomiast po treningu pas należy dokładnie wytrzeć z potu, aby zachować jego trwałość. Kiedy używać taki sprzęt? Tylko przy ćwiczeniach z dużym obciążeniem jak martwy ciąg czy wyciskanie sztangi. Niemniej nie należy przesadzić z częstotliwością stosowania pasa kulturystycznego. Może to spowodować osłabienie mięśni stabilizujących, co często prowadzi do skręcenia stawu skokowego i bólów placów. Dlatego też zaleca się tylko krótkie noszenie pasa podczas określonych ćwiczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *