Pilates

Side view of two fit women doing the cobra pose in a bright fitn

Pilates pozornie wydaje się nudną formą ćwiczeń oraz mniej efektywną od innych treningów fintessowych, ponieważ nie jest mocno wyczerpujący. To mit – pilates to świetny sposób na smukłą sylwetkę. Przekonały się o tym światowej sławy gwiazdy, m.in. Jennifer Aniston, Cameron Diaz czy Kate Hudson, które zachęcają do regularnych ćwiczeń. Pilates jest dla każdego, choć nie każdy lubi spokojne, ale dokładne ćwiczenia.

Specjalistyczny program powstał na początku XX wieku i od tego czasu stale jest praktykowany w klubach fitness na całym świecie. Autorem popularnego programu był Josef Humbertus Pilates, którego celem było stworzenie treningu całego ciała. Inspiracji poszukiwał w jodze, balecie i siłowni. I tak powstało ponad pięćset ćwiczeń. Miały one być sposobem, na szybki i bezpieczny powrót do formy po kontuzji, dlatego skierowany był przede wszystkim do sportowców i tancerzy.

Z czasem pilates stał się popularnym programem dla wszystkich tych, którzy dbają o kondycję. Jednoczesne rozciąganie, spinanie i rozluźnianie mięśni gwarantuje zadowalające efekty w krótkim czasie. Rezultaty w postaci poprawy elastyczności i wytrzymałości mięśni oraz ogólnej równowagi całego ciała to ewenement wśród treningów fitnessowych. Co ważne, w przypadku pilatesu pracują zarówno duże grupy mięśniowe, jak i te partie, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Podstawą treningu jest prawidłowy oddech i dokładność podczas ćwiczeń, dlatego swoją przygodę z pilatesem warto rozpocząć od zajęć z profesjonalnym trenerem, który zadba o poprawność i intensywność poszczególnych serii.

Jeżeli szukasz zajęć, które uzupełnią Twój plan treningowy – pilates będzie idealny. W przerwie od bardziej intensywnych form ćwiczeń, umożliwi dokładne rozciągnięcie mięśni i pozytywnie wpłynie na giętkość całego ciała. W skład treningu wchodzą typowe wymachy, słony, brzuszki, przysiady oraz inne lekkie ćwiczenia uczące równowagi i poprawiające kondycję. Pilates sprawdzi się również, gdy cierpisz na bóle stawów i kręgosłupa, gdyż podczas ćwiczeń nie wykonuje się żadnych gwałtownych ruchów czy podskoków. To także spore udogodnienie dla osób z nadwagą lub mało aktywnych, które chcą do swojego dnia stopniowo wprowadzać ruch.

Każdy trening pilates trwa maksymalnie 90 minut. Zaletą jest fakt, że tych samych ćwiczeń nie wykonuje się w nieskończoność, dlatego znudzenie nikomu nie grozi. Serie po około 10 powtórzeń sprawiają, że każdy ma czas na spokojne i dokładne wykonanie danego ćwiczenia. Efekty będą zauważalne szybko, bo już po pierwszym miesiącu, ale warunkiem są trzy treningi tygodniowo i zaangażowanie w ćwiczenia pilatesowe. Nie ma większych przeciwwskazań co do rozpoczęcia przygody z pilatesem, ale kobiety w ciąży, osoby starsze lub borykające się z dolegliwościami układu krążenia i zaburzeniami układu kostnego, powinny skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *