Pływanie a zdrowie

Bez względu na wiek i umiejętności, pływanie to najlepszy sposób na aktywność fizyczną. Prosty trening w wodzie, a angażuje do pracy ponad czterdzieści mięśni jednocześnie! Regularne pływanie pozwala zachować zdrowie oraz szczupłą sylwetkę przez całe życie. Ponadto pływanie jest bezpieczne dla naszych stawów i można uprawiać je przez cały rok – w basenie lub otwartym akwenie. Jakie jeszcze korzyści niesie ten sport dla naszego zdrowia?

Pływać można żabką, kraulem czy na plecach. Każdy styl to dość intensywny, ale co najważniejsze bezpieczny trening, który przynosi szereg prozdrowotnych korzyści. Bez względu na poziom umiejętności oraz kondycję każdy może uprawiać pływanie, a już dwie wizyty na basenie czy plaży tygodniowo przyniosą wymierne rezultaty dla naszego zdrowia.

Wśród zalet pływania należy wymienić poprawę kondycji, zwiększenie pojemności płuc oraz spalanie zbędnych kalorii. Trening w wodzie to również doskonały sposób na lepsze samopoczucie. Pływanie niweluje stres oraz napięcie mięśni. Godzina na basenie to pokaźny zastrzyk endorfin, który zapewnią dobry humor na wiele kolejnych dni. Poza tym pływanie silnie poprawia elastyczność mięśni, a także pięknie ujędrnia skórę. Nic więc dziwnego, że taka aktywność zalecana jest dla kobiet w ciąży oraz seniorów.

Bezsprzecznie treningi pływackie można też uznać za formę profilaktyki zdrowotnej. Przepłynięcie kilku długości basenu w spokojnym tempie pozwala minimalizować dolegliwości chorobowe związane z astmą czy nadciśnieniem. Pływanie poprawia również krążenie krwi, wspomaga metabolizm oraz chroni przed osteoporozą. Ponadto sprawdza się dla osób po kontuzji bądź urazach, które chcą powrócić do formy i pełnej sprawności. Woda doskonale amortyzuje wszystkie ruchy, więc w basenie można ćwiczyć zdecydowanie bardziej intensywnie bez ryzyka bólu. Natomiast siedzący tryb życia odciska piętno na naszym kręgosłupie i wiele osób cierpi z powodu bólu pleców. Najlepszy lekarstwem na to jest właśnie pływanie, które szybko uśmierzy ból, a wzmocnione mięśnie grzbietu lepiej poradzą sobie przy codziennych czynnościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *