Rzeczy, które powinieneś zabrać ze sobą na dłuższą wycieczkę rowerową

Wycieczka rowerowa wymaga odpowiednich przygotowań. Kilkugodzinne lub całodniowe podróże rowerowe wymagają zabrania ze sobą podstawowego zaopatrzenia. Co warto spakować do plecaka, aby uniknąć niemiłych niespodzianek w trakcie wyprawy?

1. Mapa lub nawigacja

Na dłuższą wycieczkę ważne jest, aby zabrać ze sobą mapę albo nawigację rowerową. Można też pobrać aplikacje na smartfona, ale w takim przypadku należy pamiętać, aby wziąć ze sobą powerbank.

2. Sprzęt

Dobrze pomyśleć o spakowaniu podstawowych narzędzi i części do roweru, aby być przygotowanym na różne okoliczności. Najczęstszym problemem jest „złapanie gumy”, więc warto mieć ze sobą zapasową dętkę, łyżkę do opony, łatki oraz małą pompkę rowerową. Konieczny jest również tzw. multitool, czyli klucz wielofunkcyjny, który nie zajmie dużo miejsca w plecaku. Przed podróżą powinno się sprawdzić, czy narzędzie na pewno posiada końcówki pasujące do wszystkich śrub w rowerze.

3. Zapięcie rowerowe

Podczas wycieczki trzeba znaleźć czas na postój. Z tego względu przyda się zapięcie rowerowe. Najlepiej na stałe zaczepić je do ramy, ponieważ może zdarzyć się potrzeba zostawienia roweru przed sklepem, czy innym punktem.

4. Lampki rowerowe

Podróż często może się wydłużyć, a powrót późniejszą porą może być utrudniony, jeśli nie posiadamy lampek rowerowych. Oświetlenie przednie i tylne to podstawa bezpieczeństwa. Zgodnie z polskimi przepisami rower powinien być wyposażony w światło białe z przodu i czerwone z tyłu. Warto o tym pamiętać, ponieważ można narazić się na mandat!

5. Ubranie

Istotne jest, by mieć ze sobą ubrania w razie zmiany pogody. Powinna być to kurtka przeciwdeszczowa i koszulka na zmianę. W przypadku jazdy po górach, szczególnie wiosną i jesienią, warto też spakować do plecaka bieliznę termoaktywną. Dla ochrony dłoni, które pocą się podczas wysiłku, wskazane jest założenie rękawiczek rowerowych, które dodatkowo zapewnią pewny chwyt kierownicy, wygodę i komfort jazdy.

6. Gotówka

Szykując się na wycieczkę rowerową trzeba mieć przy sobie trochę gotówki, ponieważ nie w każdym miejscu będzie możliwa płatność kartą. Pieniądze mogą być potrzebne na jedzenie, picie, bilet autobusowy w razie problemów lub naprawę roweru w najbliższym serwisie.

7. Dwa bidony i prowiant

Nawadnianie organizmu podczas aktywności fizycznej jest konieczne. Na wycieczkę rowerową zaleca się zabrać ze sobą minimum 1 litr płynów. Najlepiej spakować 2 bidony – jeden z wodą, a drugi z napojem izotonicznym. Do jedzenia należy przygotować solidne kanapki, owoc, baton energetyczny lub inną wysokokaloryczną przekąskę.

8. Apteczka

W plecaku nie może zabraknąć małej apteczki z podstawowym wyposażeniem, czyli z plastrami, gazą, opaską uciskową, środkiem odkażającym. Upadki, a przez to otarcia, czy większe rany zdarzają się każdemu rowerzyście. Letnią porą przyda się także krem z filtrem oraz środek odstraszający komary i kleszcze, zwłaszcza gdy planujemy trasę przez las.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *