Spinning

Niezwykle modna obecnie forma aktywności fizycznej, którą uprawiają wszyscy – nastolatki, seniorzy, kobiet w ciąży, sportowcy. Spinning, czyli stacjonarną jazdę na rowerze łatwo pokochać. Nie nadwyręża stawów, pozwala pokonywać fizyczne bariery, poprawia metabolizm i kondycję. Zajęcia typu spinning mogą być mniej lub bardziej intensywne. Każde spalają mnóstwo kalorii. Za sprawą jazdy na rowerze znika zbędna tkanka tłuszczowa, a efektem ćwiczeń są wyrzeźbione mięśnie nóg oraz pośladków.

Spinning nie jest najnowszym treningiem. Został opracowany już w 1987 roku jako uzupełnienie programu ćwiczeń dla kolarzy halowych. Szybko jednak wszedł do kanonu zajęć w centrach fitness. Prowadzony jest zawsze przez profesjonalnych instruktorów, którzy dopasowują poziom ćwiczeń do preferencji i możliwości grupy. Spinning to nie tylko spalanie tkanki tuszowej i poprawa wydolności, ale również możliwość nabrania masy mięśniowej. Ćwiczenia dobrane są do tempa pracy serca, a każdy może sam decydować jakie ćwiczenia jest w stanie wykonać.

Najczęściej trening trwa 60 minut, podczas których kilka minut przeznacza się na rozgrzewkę oraz stretching. Rozciągnięcie mięśnie jest niezbędne w celu uniknięcie zakwasów i kontuzji. W ciągu godziny można spalić nawet 1000 kcal, co sprawia, że spinning jest jednym z najbardziej efektywnych treningów. Warunkiem przyjemności z jazdy jest prawidłowa pozycja na rowerze oraz dopasowanie ustawień roweru do wzrostu. Na pierwszych zajęciach instruktor wyjaśnia wszelkie zasady związane ze sprzętem, by jak najlepiej wykonać ćwiczenia.

Spinning można trenować w różnych pozycjach, zarówno na siedząco, jak i stojąco. Ponadto wyróżnia się trzy podstawowe poziomy intensywności treningu. Dla początkujących zaleca się ten najsłabszy, gdy osiąga się do 65 proc. maksymalnego tętna. Najwięcej osób trenuje jednak w przedziale 65-75 proc. Wynika to z faktu, że wówczas spala się najwięcej tkanki tłuszczowej. Kondycje natomiast poprawia trening interwałowy, podczas którego maksymalne tętno przekracza 90 proc. Ćwiczenia urozmaicane są pompkami na rowerze, sprintami oraz podjazdami. Wszystko w rytm żywiołowej muzyki. Praca w grupie dodatkowo wzmacnia efektowność, dzięki czynnikowi rywalizacji pomiędzy uczestnikami zajęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *