Step

step fitness

Step to rodzaj zajęć fitness, z użyciem platformy używanej głównie do ćwiczeń podczas aerobicu lub zajęciach kondycyjnych, choreograficznych, wzmacniających lub rozciągających. Trening polega na wchodzeniu i schodzeniu z platformy wraz z jednoczesnymi wymachami rąk, skłonami, podskokami i obrotami w rytm szybkiej muzyki. Wysokość platformy podnosi się bądź obniża za pomocą „stopni” czy „pięter”. Wysokość stopnia to „6”, „8” i „10”. Im jest ona wyższa, tym bardziej pracują mięśnie nóg oraz pośladków. W zajęciach powinno się uczestniczyć 3-4 razy w tygodniu (godzinny trening).

Do uprawiania tego rodzaju aktywności fizycznej potrzebny jest step (platforma, „step board”), najlepiej z regulowaną wysokością. Przydadzą się także wygodne buty oraz lekkie hantle. Początkujący powinni zacząć od najmniejszych stepów i najprostszych ćwiczeń.

Dzięki ćwiczeniom na stepie można zredukować tkankę tłuszczową przy jednoczesnym wzmocnieniu mięśni dolnych partii ciała (uda, pośladki). Jeśli wykorzystuje się hantle lub obciążenia na nogi, to pracują niemal wszystkie mięśnie. Przy stosunkowo małym obciążeniu taki trening korzystnie wpływa na układ krwionośny oraz powoduje znaczny wzrost ogólnej wydolności organizmu. Zajęcia choreograficzne z użyciem stepu zwiększają koordynację zarówno ciała, jak i umysłu.

Fitness ze stepem rozpoczyna się rozgrzewką (10-15 min.), która przechodzi w kolejne 40 minut lekcji choreografii. W trakcie tej godziny ćwiczeń uczestnicy krok po kroku uczą się choreografii i ćwiczą ją wraz z trenerem. Kroki bazowe stają się coraz trudniejsze w miarę trwania zajęć. Pod koniec wprowadzane są kroki typu „power”, zwiększa się intensywność ćwiczeń, podwyższa się wysokość stopnia czy dodaje ruch ramion (wraz z np. lekkimi hantlami). Ostatnie 5-10 minut zajęć poświęca się na wyciszenie organizmu dzięki relaksacyjnym ćwiczeniom oddechowym przeplatanym z ćwiczeniami rozciągającymi.

Podczas aerobicu ze stepem należy opierać całą stopę na podłożu. Podczas wchodzenia na stopień należy położyć na niego całą stopę, zaś w trakcie schodzenia – najpierw podbicie stopy, a następnie piętę.

Te zajęcia ruchowe z wykorzystaniem szybkiej muzyki przeznaczone są dla wszystkich, bez względu na płeć czy wiek. Tempo jest nieco wolniejsze niż na klasycznym aerobicu. Step wymaga jedynie nieco dobrej kondycji, lecz niewiele siły.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *