Suplementacja diety u sportowców

Supplements

Suplementacja w diecie sportowców oznacza regularne i zrównoważone przyjmowanie pewnych preparatów, które pobudzają organizm do spalania tkanki tłuszczowej lub wzrostu masy mięśniowej. Ciało będzie miało idealny kształt po wielu miesiącach treningów. Czas oczekiwania na widoczne rezultaty może być jednak krótszy, gdy zastosuje się właściwe suplementy diety.

Na odżywki dla sportowców częściej decydują się mężczyźni, bo im przede wszystkim zależy na zwiększeniu masy mięśniowej. Suplementy diety dostępne są pod różnymi postaci, np. jako tabletki, proszek lub napój. Odżywki wpływają na organizm znacznie delikatniej niż środki farmakologiczne, błędne jest zatem ich utożsamianie ze sterydami anabolicznymi. Dostępne są najczęściej w specjalnych sklepach z artykułami żywieniowymi dla sportowców.

Rodzaje suplementów dla sportowców

Wyróżnia się kilka substancji, które od lat spotykane są na rynku odżywek dla sportowców. Najpopularniejsza jest kreatyna, której naturalnym źródłem jest wołowina. Nie jest jednak możliwe spożywanie wołowiny w takiej ilości, by dostarczyć wymaganą porcję kreatyny, dlatego sięga się po odżywkę. Pomaga ona zwiększyć siłę oraz masę mięśniową, czego efektem są lepsze obwody mięśni oraz lepsze wyniki w sportach siłowych lub krótkodystansowych biegach, zwłaszcza w sprincie. Również dużą popularnością cieszy się odżywka białkowa. Najczęściej występuje w sproszkowanej postaci. Taka przetworzone proteiny zalewa się wodą, tworząc wysokobiałkowy napój, który stanowi doskonałe uzupełnienie diety przy budowaniu masy mięśniowej.

Innym suplementem, który wspomaga budowanie mięśni jest gainer, który w swym składzie zawiera przede wszystkim węglowodany oraz proteiny, a niekiedy także tłuszcz. Preparat należy stosować z rozwagą, najlepiej tylko po intensywnym treningu, by z powodu wysokiej kaloryczności preparatu nie doprowadzić do przyrostu tkanki tłuszczowej. Spalanie tłuszczu z pewnością będzie efektywniejsze po zastosowaniu suplementu diety z l-karnityną. Składnik ten naturalnie występuje w organizmie i odpowiada za spalanie tkanki tłuszczowej, ale jest go zbyt mało, by efekty były widoczne bez dodatkowych odżywek. Sportowcy często sięgają również po aminokwasy, czyli cząsteczki, które budują białka. Mając standardowy poziom tkanki tłuszczowej, takim suplementem bez obaw może zastąpić odżywkę białkową. Natomiast wazodilatory wpływają na przepływ krwi, gdyż powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Mięśnie są lepiej odżywione, a trening skuteczniejszy.

Podsumowując, suplementy diety są popularnym i bezpiecznym sposobem na zwiększeniem efektów treningów, ale pod warunkiem odpowiedniego dawkowanie danego preparatu. Niemniej warto skonsultować się ze specjalistą zanim rozpoczniemy określoną kurację. Odżywki są tylko uzupełnieniem diety, bez zbilansowanych posiłków, ich działanie będzie mało efektywne. Suplementacja ma sens tylko w przypadku systematycznych treningów i właściwej regeneracji po ćwiczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *