Trening na czczo – czy jest bezpieczny?

Trening na czczo

fot. klenova/bigstockphoto.com

Jak i co trenować, by zgubić zbędne kilogramy? Opcji jest wiele, warunkiem jest jednak systematyczność ćwiczeń oraz odpowiednia dieta. Większość osób borykających się z nawagą szuka szybkich rozwiązań, bo chce od razu zobaczyć rezultaty. Wtedy najczęściej sięga po kontrowersyjne metody, jak np. trening na czczo. Zdaniem jednych gwarantuje on szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, w opinii innych powoduje jedynie ubytek masy mięśniowej. Jak jest w rzeczywistości?

Czy trening na czczo szkodzi?

Jednoznacznych odpowiedzi na powyższe pytania udzielić nie można, bo trening na czczo może być niezdrowy, jeżeli nie zadbamy o odpowiedni posiłek po ćwiczeniach. Mitem jednak jest stwierdzenie, że taki trening nie daje rezultatów. Każdy wysiłek pobudza syntezę białek, dlatego tuż po nim trzeba od razu uzupełnić ubytek węglowodanów i aminokwasów, które znajdziemy m.in. w mięsie, jajkach, rybach, nabiale lub specjalnych odżywkach białkowych. Ponadto niektóre badania wskazują, że trening na czczo jest korzystniejszy ze względu na wydajniejszą resyntezę glikogenu.

Rozpoczynając proces odchudzania warto najpierw sięgnąć po rady dietetyka lub trenera personalnego, który na bazie szczegółowych badań określi możliwości organizmu i wszelkie przeciwwskazania przy aktywności fizycznej. Trening na czczo będzie bezpieczny tylko wtedy, gdy będziemy go prowadzić zgodnie z wytycznymi specjalisty. Po pierwsze, taki trening nie może trwać zbyt długo, bo mięśniom nie została dostarczona energia i nie będą pracowały efektywnie. Po za tym, na czczo wskazane są ćwiczenia o małej intensywności. Mocny trening cardio, czyli taki, który spala tkankę tłuszczową, można bezpiecznie i produktywnie wykonać po zjedzeniu odpowiedniej porcji węglowodanów. Bez energii nie da się bowiem długo ćwiczyć.

Jakie konsekwencje ma trening na czczo?

Niemniej, trening aerobowy na czczo prowadzi do większego zużycia kwasów tłuszczowych i szybszego odchudzania, dlatego też zaleca się go osobom z dużą nawagą. Po około godzinie od przebudzenia można wykonać trening na czczo (nie dłuższy niż godzinę), a w ciągu dnia wskazane są wówczas ćwiczenia o większej intensywności. Dzięki temu otyłe osoby szybciej pozbędą się bardzo dużego namiaru tkanki tłuszczowej. Przy prawidłowej wadze poranny trening na czczo może być niebezpieczny dla kręgosłupa, który tuż po przebudzeniu nie jest właściwie nawodniony przez płyn rdzeniowy, a ćwiczenia mogą mocno obciążyć nasze plecy.

Podsumowując trening na czczo zapewnia wyniki, ale przede wszystkim u osób z dużą nadwagą, w przypadku których najpierw trzeba zlikwidować zalegający w tkankach tłuszcz. Po takich ćwiczeniach zawsze należy zjeść mały posiłek białkowych, by mięśnie odzyskały energię. Osoby na co dzień aktywne powinny raczej normalizować swoje treningi i zadbać o korzystniejszą dietę, niż szukać rozwiązań w treningu na czczo, gdyż jego efekty nie będą aż tak zadowalające. A ze względu na błędy żywieniowe taki trening może być przyczyną niepotrzebnych problemów ze zdrowiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *