Trening Tabata

Nie lubisz długich treningów, ale chcesz spalić tkankę tłuszczową? Koniecznie zatem wypróbuj Trening Tabata – to skuteczna metoda na pozbycie się zbędnych kilogramów oraz uzyskanie kondycji, a trwa tylko cztery minuty. Warunek jest jeden – pełna mobilizacja. Podczas treningu trzeba dać z siebie wszystko i wykonać ćwiczenia jak najszybciej. Dostosowanie się do tych zasad pozwoli uzyskać zadowalające efekty w krótkim czasie. Trening typowo interwałowy stosowany jest coraz częściej w studiach fitness oraz podczas sesji z prywatnym instruktorem.

Trening Tabata stosowany jest zarówno przez amatorów, jak i zawodowych sportowców. W każdym wypadku pozwala bowiem osiągnąć wysoką formę. Tę metodę opracował japoński doktor, Izumi Tabata, który pracował w National Institute of Fitness and Sports w Tokio i pomagał olimpijczykom. Wymyślił on kompleksowy trening, rozwijający wydolność tlenową i beztlenową. Poza tym jego kompozycja ćwiczeń usprawnia metabolizm i redukuje tkankę tłuszczową. Trening Tabata to sposób na spalenie nawet trzykrotnie więcej tłuszczu niż przy zwykłym aerobiku.

Nie wszyscy uznają skuteczność treningu, widząc w nim jedynie intensywny, a niekiedy wręcz brutalny zestaw ćwiczeniowy. W ciągu czterech minut należy wykonać jak najwięcej powtórzeń. Trening podzielony jest na osiem serii, po 20 sekund na ćwiczenia i 10 na odpoczynek. Trening powinien angażować wszystkie partie mięśni, dlatego najlepiej nadają się pompki, sprinty, skakanka, jazda na rowerze, przysiady, itd. Jest to typowy trening interwałowy, a jego efektywność zależy od koncentracji i zaangażowania.

Zaleca się przeprowadzenie krótkiej rozgrzewki przed właściwymi ćwiczeniami. Tylko 100 procent mocy podczas ćwiczeń oraz nieprzedłużanie przerw zaprocentują. Skutki uboczne takiego treningu to ogromne zmęczenie, nudności oraz zakwasy. To jednak także oznaka dobrze wykonanego treningu. Najlepiej zacząć od serii raz w tygodniu. Po uzyskaniu wprawy trening można wykonywać maksymalnie 3 razy na tydzień, organizm bowiem musi odpocząć. Trening Tabata nie jest zalecany osobom słabym fizycznie. Nie powinno się go również wykonywać na czczo. Z powodu swojej intensywności gwarantuje dobre wyniki. Rezultaty da się zauważyć już po miesiącu regularnych ćwiczeń.

Przykładowy trening Tabata:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *