Speedball – zumba w innym wydaniu

Zajęcia speedball

Speedball to w najprostszym ujęciu zumba z użyciem piłki. Ten układ choreograficzny w Polsce dostępny jest od około roku, zaś w Europie Zachodniej od dwóch, trzech lat. Swoją największą popularność zyskał w Stanach Zjednoczonych. Autorem programu treningowego i jednocześnie  programu, który szkoli instruktorów, jest Steve Feinberg. Osiągnął on mistrzostwo w tej konkurencji.

Speedball to zestaw intensywnych ćwiczeń, podczas których w największym stopniu zaangażowane są ręce oraz ramiona. Podczas ćwiczeń wykorzystywana jest piłka o wadze od jednego do dwóch kilogramów. Należy podkreślić, że ćwiczenia z użyciem piłki nie są kontuzjogenne jak w przypadku hantli czy też innych przyborów do ćwiczeń siłowych. Piłka w trakcie treningu speedball wykorzystywana jest w wielu płaszczyznach: czołowej, poprzecznej oraz strzałkowej.

Ćwiczenia z piłką należą do prostych, lecz bardzo efektywnych, przez co stanowią doskonałą alternatywę dla powszechnych treningów funkcjonalnych. Nawiązują do sztuk walki, boksu, a nawet treningu z tradycyjną piłką lekarską, a także ćwiczeń wzmacniających oraz tańca. Sekwencje ruchów wykonywane są do dynamicznej i energetycznej muzyki.

Speedball wyróżnia się brakiem monotonii i powtarzalności określonych sekwencji, które cechuje np. klasyczny trening wzmacniający. Od samej rozgrzewki po cool dawn pracuje się z piłką z wykorzystaniem takich kroków jak: lighthouse, chops, slingshot, pendulum oraz jinga. Podczas lekcji speedball wykonuje się wiele wariacji powyższych kroków. Ćwiczenia te nie tylko angażują ciało, lecz również pobudzają umysł.

Trening speedball polecany jest wszystkim, którzy lubią rytmiczny taniec, zajęcia cardio, a także skoordynowane ćwiczenia grupowe. Steve Feinberg podkreśla, że trening speedball skierowany jest do szerokiej grupy odbiorców. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani, którzy pragną rozwijać swój potencjał zdrowia, znajdą w tym treningu coś dla siebie. Ponadto trening ten sprawdzi się również wśród tej grupy odbiorców, która chce zadbać o własny wygląd i zrzucić zbędne kilogramy.

Warto nadmienić, że trening speedball uwzględnia wszystkie poziomy trudności. Poprzez oswojenie się z choreografią i ćwiczenia wymagające koordynacji należą do bardziej zaawansowanych, nawiązujących już do sztuk walki.
Speedball, jako ćwiczenia z wykorzystaniem piłki do energicznej muzyki, zdaniem instruktorów stanowi full-body workout. Oznacza to, że podczas treningu speedball angażowany jest cały organizm, co poprawia jego ogólną wydolność. Dodatkowo trening ten wpływa na układ krążenia, poprawia koordynacje mięśniową (zwłaszcza mięśni stabilizujących kręgosłup), a także wzmacnia obręcz barkową. Jak podkreślają specjaliści, trening taki stanowi duże wyzwanie dla organizmu, ponieważ są to ćwiczenia o charakterze siłowym. Ich celem jest zmuszenie mięśni, które przeciwstawiają się oporowi piłki, do pracy.

Trening speedball, jako zajęcia grupowe, bardziej motywuje do ćwiczeń, niż indywidualne „praktykowanie”. Zachęca uczestników do aktywności i przełamywania własnych słabości np. barier ruchowych, fizycznych czy psychicznych. Uczestnicy tych treningów bardzo cenią sobie energetyczny wpływ ćwiczeń na organizm. Potężna dawka dynamicznych ćwiczeń i muzyki, pozytywnie wpływa nie tylko na ciało, lecz również na ducha.

Komentarze
  1. Aga Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *