Trening zdrowotny
Ruch to zdrowie – mówi popularne hasło – dlatego warto uprawiać sport. Każdego dnia nawet kilkanaście minut aktywności fizycznej przyczyni się do poprawy naszego samopoczucia oraz ogólnego wyglądu. Do wyboru jest szereg możliwości: siłownia, basen, fitness, jogging. Warto też bliżej przyjrzeć się zaletom treningu zdrowotnego, który opiera się na połączeniu ulubionych form sportowych, bo dzięki niemu na dłużej zachowamy sprawność ciała i umysłu.
Trening zdrowotny powstał z myślą o osobach, które borykają się z chorobami cywilizacyjnymi. Otyłość, osteoporoza oraz choroby układu krążenia to powszechne dolegliwości ludzi na całym świecie. Trening ma za zdanie wzmocnić kości, poprawić ukrwienie i uelastycznić zastygłe mięśnie. Regularne ćwiczenia w krótkim czasie pozytywnie wpłyną również na samopoczucie i samoocenę.
Trening zdrowotny to zaledwie 40 minut aktywności w ciągu dnia, dlatego jego skuteczność uwarunkowana jest systematycznością ćwiczeń. Minimalnie są to dwie sesje treningowe w tygodniu, choć korzystniejsze będzie wykonywanie programu ćwiczeniowego co drugi dzień. Wraz ze wzrostem wytrzymałości i poprawą kondycji trening będzie można wydłużać o kolejne minuty. Bo jego długość bezpośrednio związana jest ze stanem zdrowia ćwiczącego, jego wiekiem i umiejętnościami.
Intensywność treningu zdrowotnego można obliczyć odejmując od 220 wiek osoby ćwiczącej. Otrzymany wyniki jest jej maksymalnym tętnem, określanym fachowo jako HRmax. Łatwo zatem wyznaczyć poziom ćwiczeń dla poszczególnych grup wiekowych. Osoby starsze nie powinny przekraczać 30 procent swojego maksimum, natomiast najefektowniej jest ćwiczyć na poziomie 70 procent. W związku z tym, trening powinien być optymalny i przede wszystkim bezpieczny. Należy unikać obciążania kolan, ćwiczeń na bezdechu i nadmiernego dźwigania.
Wyróżnia się dwa rodzaje treningu zdrowotnego – wytrzymałościowy i trening z oporem
- Pierwsza opcja ma za zadanie usprawnienie pracy układu krążenia. W tym celu pracuje się nad zmniejszeniem częstości skurczów serca na minutę w czasie spoczynku. Ponadto trening wytrzymałościowy pomaga zmniejszyć poziom złego cholesterolu na rzecz tego „dobrego” oraz minimalizuje ryzyko zachorowania na cukrzycę.
- Natomiast poprzez ćwiczenia zdrowotne z oporem budujemy masę mięśniową i mocne kości. Obciążenie nie ponowiono być zbyt duże, tak aby wykonanie 10 powtórzeń nie stanowiło problemu.
Trening zdrowotny może wykonywać każdy, ważne by sprawiał przyjemność. Umiarkowana intensywność pozwala na pilnowanie oddechu oraz jednocześnie skuteczniejsze spalanie tkanki tłuszczowej. Jeżeli planujesz włączyć do swojego tygodniowego harmonogramu trening, skontaktuj się ze specjalistą, który dokładnie określi Twoje możliwości i zakres ćwiczeń. Treningi składa się z różnych ćwiczeń: cardio, rozciągających, budujących mięśnie. Jego różnorodność pozwala w kompleksowy sposób dbać o ciało pod czujnym okiem trenera, który cyklicznie modyfikuje trening, by był skuteczny i bezpieczny.