Poolates, czyli pilates w wodzie

Happy fitness class doing aqua aerobics with foam rollers in swi

Aktywność fizyczna to ważny element życia, gdyż gwarantuje zdrowie i szczupłą sylwetkę. Ćwiczyć należy regularnie, najlepiej kilka razy w tygodniu, w każdym wieku. Opcji na ruch jest nieskończenie wiele. Każdy z pewnością znajdzie swoją ulubioną dyscyplinę, której uprawianie będzie przede wszystkim przyjemnością, a nie obowiązkiem. Sportowy tryb życia od lat jest w modzie.

Można to zaobserwować na co dzień, bo dużo osób biega, ćwiczy na siłowni lub pływa. Popularny jest także aerobik, którego jedną z nowych wersji jest poolates, czyli pilates w wodzie. Zainteresowanie poolatesem stale rośnie. W Stanach Zjednoczonych to najnowszy trend, który z pewnością niebawem przywędruje także do Polski. Przyjemne ćwiczenia i zadowalające efekty skłaniają do uprawiania poolatesu, szczególnie że w wodzie ćwiczyć może każdy, bez względu na wiek, wagę czy sprawność fizyczną. Na połączenie pilatesu i wodnego aerobiku wpadła doradczyni Departamentu Zdrowia Stanów Zjednoczonych Rebecca Pfeiffer.

Na czym polega poolates?

Poolates to nic innego niż klasyczne ćwiczenia pilatesowe wykonywane w basenie. Ciało w wodzie jest znacznie bardziej rozluźnione, dlatego efekty wzmocnienia mięśni są lepsze. W poolates trzeba pokonać opór wody oraz stale utrzymywać równowagę, dlatego również mięśnie brzucha i pleców, jako stabilizatory całego ciała, nieustannie pracują. Ćwiczenia zapewniają lepszą elastyczność całego ciała.

Ponadto podczas treningu w basenie ryzyko kontuzji jest mniejsze. Wysiłek, który wkłada się w poszczególny figury za sprawą wyporności wody, często jest mniejszy, bo w wodzie czujemy się znacznie lżejsi. Jednak bardzo często trzeba użyć więcej siły, by wykonać podstawowe figury, a dzięki temu rezultaty są lepsze. Poolates służy przede wszystkim wzmocnieniu kręgosłupa i kończyn. Podczas zajęć wykonuje się m.in. wymachy, przysiady, podskoki, bo w wodzie można ćwiczyć w dowolny sposób, będzie jednak znacznie trudniej niż na macie. Powodem jest oczywiście opór wody, który może być kilkanaście razy większy niż opór powietrza.

Dla kogo poolates jest najlepszy?

Poolates można dopasować pod względem umiejętności ćwiczących. Osoby początkujące w tym treningu odnajdą ukojenie i możliwość odzyskania formy, np. po kontuzji. Poolates sprawdzi się także w przypadku ograniczeń ruchowych, gdy zmęczenie mięśni lub stawów utrudnia wykonywanie normalnych ćwiczeń. Trening zalecany jest osobom z osteoporozą, bo niektóre ćwiczenia łatwiej wykonywać w wodzie. Z tego też powodu poolates zalecany jest też kobietom w ciąży, które w bezpieczny sposób będą mogły wzmocnić mocno obciążone mięśnie brzucha. Natomiast wyczynowi sportowcy poprzez poolates mogą uzupełnić swój plan treningowy o intensywne ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Standardowo w ciągu godziny ćwiczeń spala się około 500 kalorii. Poolates to świetny sposób na ruch, który zapewnia ogromną dawkę endorfin, dzięki czemu poprawia się samopoczucie, krążenie krwi oraz ogólna wydolność organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *