Jogging

an athletic pair of legs on pavement during sunrise or sunset -

Bieganie to świetny sposób na aktywność fizyczną. Nic więc dziwnego, że moda na jogging rozwija się w najlepsze. Uległy jej gwiazdy i mieszkańcy większych oraz mniejszych miast. Teraz na topie jest bieganie po miejskim deptaku, parku, lesie oraz uczestnictwo w lokalnych maratonach.

Regularny jogging zapewnia też szczupłą sylwetkę. Jednak utrata masy ciała to nie tylko bieganie, wymaga to wielu wyrzeczeń i ciężkiej pracy nad własnym ciałem. Bieganie okaże się skuteczne, gdy zostanie połączone z odpowiednią dietą. Jest to szczególnie ważne, gdy w planach jest zrzucenie tylko kilku kilogramów.

Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z bieganiem sądzi, że szybko spali mnóstwo kalorii. Tak naprawdę jogging działa na całe ciało, ale kalorii spala się stosunkowo mało. W ciągu godziny jest to około 400. Podczas odchudzania warto biegać, ale nie można pominąć zmiany nawyków żywieniowych. Zakazane są słodycze i tłuste mięso, ale to nie oznacza głodzenia się. Najlepszym rozwiązaniem jest pięć posiłków dziennie, bogatych w warzywa, białko i lekkie węglowodany. Bieganie będzie wspomagało odchudzanie, jeżeli trening trwać będzie minimum 30 minut. Po upływie pół godziny organizm dopiero zaczyna spalać nagromadzoną tkankę tłuszczową. Efektywność ćwiczeń znacznie spadnie, gdy będziemy się często zatrzymywać. W razie braku sił lepiej jest przejeść do energicznego marszu niż przez minutę odpoczywać. Ponadto zaopatrz się w pulsometr i nie przekraczaj 75 procent swojego maksymalnego tętna. Wówczas spala się najwięcej tłuszczu.

Jogging jest efektywniejszy, gdy uprawia się go rano. Takie treningi lepiej wpływają na metabolizm, a większość energii pobierana jest z rezerw tłuszczowych. Częstotliwość biegania również nie jest bez znaczenia. Trening trzy razy w tygodniu to absolutne minimum, jeżeli chcemy schudnąć. Najkorzystniejsze dla organizmu jest bieganie dzień na dzień przerwy. Kompleksowy trening i lekkostrawna dieta to warunek sukcesu podczas odchudzenia. Jogging wzbogacić można o systematyczne wizyty na siłowni i ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha i pleców. Dzięki temu bieganie stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Pierwsze rezultaty da się zauważyć już po miesiącu joggingu. Znacząco poprawi się nasza wydolność i kondycja. Półgodzinny bieg nie będzie już niewyobrażalnym wyzwaniem. Warto wtedy urozmaicić trening o interwały. Taka forma biegania również jest bardzo skuteczna. Po pięciu minutach spokojnego biegu, można wykonać osiem serii sprintów po trzydzieści sekund i znowu powrócić do luźnego joggingu. Biegi interwałowe silnie angażują większość partii mięśniowych oraz układ krążeniowo-oddechowy, co przekłada się na lepsze spalanie kalorii, a w konsekwencji na szybszy ubytek masy ciała. Efekty na pewno będą zadowalające, potrzebne są tylko silna motywacja i konsekwencja w treningach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *