Treningi a posiłki
Jeżeli pragniesz, by wysiłek, jaki wkładasz w trening, przyniósł oczekiwane rezultaty, należy przygotować także odpowiednią dietę. Sukces często zależy od tego, czy jest zbilansowana i dobrana do potrzeb trenującego. Dzięki temu organizmowi dostarcza się niezbędne wartości odżywcze.
W posiłkach okołotreningowych powinno się unikać tłuszczy. Spożywanie ich przed treningiem lub po nim może zaburzyć wchłanianie białka i węglowodanów, które są wskazane do prawidłowej pracy organizmu. Mogą one przyczynić się także do uczucia ciężkości na treningu.
Należy postawić przede wszystkim na te o niskim indeksie glikemicznym. Odpowiednie produkty spowodują, że nie będzie gwałtownego skoku poziomu cukru we krwi, a potem równie nagłego jego spadku. Posiłek przed treningowy powinien być spożywany około 3 – 4 godzin przed rozpoczęciem ćwiczeń. Pozwoli to na wchłonięcie niezbędnych składników i mikroelementów do organizmu i zostanie dobrze wykorzystany. Osoby, które intensywnie trenują mogą spożyć niewielka przekąskę zawierającą węglowodany na 1 – 2 godziny przed treningiem.
Posiłek, jaki można sporządzić i skonsumować to np. naleśniki z mąki pełnoziarnistej z masłem orzechowym, ryż z warzywami i kurczakiem, z dodatkiem sosu na bazie oliwy, tortille z łososiem i warzywami, płatki owsiane na mleku lub wodzie z dodatkiem odżywki białkowej lub omlet z płatków owsianych i białek jaja z owocami.
Po treningu trzeba sięgać po łatwo przyswajalne węglowodany i chude białko. Bardzo szybko uzupełniają one niedobory glikogenu w mięśniach i przyspieszają ich regenerację. Dzięki temu organizm nie będzie musiał szukać dodatkowych źródeł energii w postaci białek. Niestety wbrew przekonaniu, nieprawdą jest, że nie zjadając posiłku po treningu organizm będzie czerpał energię z tkanki tłuszczowej. Posiłek powinien zostać spożyty do 1,5 godziny po zakończeniu treningu.
Dobrym posiłkiem będzie makaron pełnoziarnisty z mięsem i sosem warzywnym, koktajl z mleka, jogurtu i bananów, kanapki żytnie lub razowe z jajkiem lub chudym mięsem lub omlet z płatków owsianych i białka jaja z warzywami.
Podczas treningu najlepiej pić wodę, ewentualnie napoje izotoniczne, ale tylko wtedy, gdy trening jest intensywny i trwa więcej niż półtora godziny.
Warto wiedzieć, że nie powinno się trenować na czczo. Głodny organizm pracuje mniej efektywnie, nie ma siły do ćwiczeń i spali mniej kalorii, niż po posiłku.