Trening ze skakanką

Cardio Time

Zwykła skakanka może być świetnym przyrządem do ćwiczeń. Choć kojarzy się z zabawą i przedszkolakami, to popularny rekwizyt w każdym klubie fitness. Niepozorna skakanka umożliwia zgubienie zbędnych kilogramów oraz poprawienie kondycji. Nietypowy trening zapewnia pracę wszystkim partiom ciała – ćwiczy nogi, ramiona oraz brzuch. Ważna jednak jest technika, by efekt treningu był najbardziej optymalny.

Skakankę można spotkać niemal w każdym profesjonalnym programie treningowym, np. bokserzy, gimnastyczki czy piłkarze ćwiczą ze skakanką, by poprawić koordynację ruchową i wzmocnić poczucie równowagi. Ponadto skakanka gwarantuje mnóstwo spalonych kalorii oraz wzrost tętna, co może być świetnym początkiem do bardziej intensywnego treningu.

Wbrew pozorom na skakance można wypracować tylne mięśnie ramion, które z wiekiem tracą sprężystość. Ładnie zarysowane ramiona to nie jedyny atut ćwiczeń ze skakanką. Pomaga ona również w uzyskaniu płaskiego brzucha. Podczas skakanki pracują mięśnie brzucha, gdyż stabilizują one plecy i pomagają utrzymać równowagę. Niewielki podskoki to szybkie spalanie kalorii. W czasie godziny jest to nawet 800 kcal. Podskoki są też świetne na ujędrnienie nóg, podobnie jak w przypadku joggingu. Korzyści z treningu ze skakanką jest wiele. Poza utratą tkanki tłuszczowej i wzmocnieniem mięśni, zauważalny jest także pozytywny wpływ na krążenie krwi oraz metabolizm. Nawet piętnaści minut skoków sprawi, że poprawi się nam samopoczucie, dzięki uwolnieniu się hormonów szczęścia, znikają bóle głowy oraz trudności z zasypianiem.

Warunkiem właściwej pracy mięśni jest odpowiednia długość skakanki. Można to szybko sprawdzić, stając na jej środku – idealna będzie sięgać pachy. Dopiero wtedy skoki nie będą obciążać stawów, a ramiona, pośladki, uda i brzuch będą pracować na pełnej intensywności. Pozornie wydaje się to proste ćwiczenie, jednak już po minucie podskoków można mocno się zmęczyć. Korzystniejsze będzie stopniowe zwiększania długości treningu, zaczynając od czterech serii po minucie. Po dwóch tygodniach kondycja znacząco się poprawia i będzie można wydłużyć trening. Z czasem można również zwiększać tempo. Na początku wystarczy tylko skakać z nogi na nogę. Kolejnym etapem będą skoki obunóż. Wyczynowi sportowcy do treningów wprowadzają urozmaicenia w postaci przeplatanek i seryjnych podskoków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *