Ćwiczenia izometryczne
Mając motywację do ćwiczeń cel jest już w zasięgu ręki. Regularne treningi przyczynią się do zmiany trybu życia na bardziej aktywny i zdrowy. Ciało zyska lepszy wygląd, poprawi się kondycja oraz praca narządów wewnętrznych. Korzyści jest wiele. W przypadku osób, które przed zbliżającym się sezonem letnim chcą zgubić zbędną tkankę tłuszczową, wyrzeźbić mięśnie i wysmuklić całą sylwetkę najlepsze będą ćwiczenia izometryczne. Pierwsze treningi trwają tylko kilka minut, a i tak bardzo dobrze oddziałują na cały organizm.
Znana od dawna metoda ponownie jest w modzie. Treningi opierają się bowiem na wykorzystaniu izometrycznych skurczów mięśni, które powstają w czasie ich napinania, ale nie prowadzą do wydłużania mięśni. Ćwiczenia sprawdzają się zarówno u amatorów jak i wyczynowych sportowców. Gimnastyka izometryczna jest niezbędna w przypadku profesjonalnych gimnastyczek, kolarzy górskich, narciarzy alpejskich czy zapaśników. Poza tym wykorzystuje się ją również w jodze.
Ćwiczenia izometryczne są doskonałe w przypadku rehabilitacji po urazach i kontuzjach. Dzięki nim można efektywnie wzmocnić mięśnie i szybciej wrócić do pełni sił. Co istotne, można je wykonywać bez użycia specjalistycznych przyrządów. Trening izometryczny można przeprowadzić wszędzie, w domu, w parku, na sali gimnastycznej. Nie ma ograniczeń wiekowych oraz wagowych. Ćwiczenia są proste i precyzyjne, nie powodują zadyszki, dlatego każdy, nawet o minimalnej kondycji, będzie w stanie je wykonać. A z czasem umiejętności będą rosły, a treningi staną się codzienną przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Za pomocą ćwiczeń izometrycznych można kształtować wybrane lub całe grupy mięśni. Wszystko zależy od potrzeb osoby ćwiczącej. Rezultaty będą podobne do tych, osiąganych po treningach ogólnorozwojowych. Zaletą ćwiczeń izometrycznych są także mocniejsze oraz bardziej elastyczne mięśnie. Ponadto poprawia się praca serca, samopoczucie i metabolizm, znika cellulit i wady postawy. Efekty będą jednak zauważalne tylko wtedy, gdy ćwiczenia będą wykonane właściwie. Ważne jest, by wykonywać je z maksymalną siłą oraz spokojnie oddychać. Podczas bezdechu mięśnie nie otrzymują tlenu, który uzupełnia się w przerwach od ćwiczeń. Mięśnie nie powinny być również napinane zrywami, a jedna seria musi trwać przynajmniej trzy sekundy.