Akro joga – relaksuje i odpręża

Acroyoga

fot. rosselladegradi/bigstockphoto.com

W zdrowym ciele zdrowy duch – mówi popularne polskie przysłowie. Wiele w nim prawdy, bo dbając o ciało, dbamy jednocześnie o nasze samopoczucie. Aktywność fizyczna wzmacnia wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, dlatego po ćwiczeniach wszystko staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Opcji na poprawę nastroju jest nieskończenie wiele, jednak za wyjątkowy sposób uznaje się jogę, która pozwala na wyciszenie całego organizmu i pozbycie się całej złej energii. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszy się joga w parach, która za sprawą bardzo harmonijnych ćwiczeń pogłębia więzi emocjonalne między ćwiczącymi oraz uczy elementów akrobatyki.

Na czym dokładnie polega akro joga i kto może ją uprawiać?

Zajęcia są ciekawym połączeniem jogi i akrobatyki. Ponadto po koniec ćwiczeń zamiast tradycyjnego rozciągania wykonuje się masaż tajski. Wszystko odbywa się w parach. Jak każde ćwiczenia fizyczne, również akro jogę poprzedza odpowiednia rozgrzewka. Ma ona za zadanie wzmocnić mięśnie przed właściwym treningiem oraz oswoić parę ćwiczących i zaprezentować główne figury jogi.

W części właściwej wykonuje się trzy typy pozycji. Pierwszy określany jako base, uznaje człowieka jako podstawę danej figury. Następnie występuje flyer – co oznacza osobę w locie, czyli druga osoba z pary znajduje się w górze. Ostatnia pozycja to spotter, czyli asekurujemy i sprawdzamy, czy ćwiczenia wykonywane są prawidłowo.

Akro-jogę uprawiać może każdy. Nie ma znaczenia przygotowanie fizyczne czy wiek. Najważniejsze to przyzwyczaić się do ćwiczeń w parach. Na zajęcia można się oczywiście wybrać z partnerem czy przyjacielem, co na pewno ułatwi przełamanie się do takiej formy ćwiczeń. Potrzebne jest bowiem wzajemne zaufanie oraz opanowanie własnego ciała. Pierwsze ćwiczenia należą do spokojnych, dopiero z czasem przechodzi się do trudniejszych figur. Głównie są to asany, czyli proste ćwiczenia wzmacniające różne partie mięśni, występujące w klasycznej jodzie, ale odpowiednio zmodyfikowane do ćwiczeń w grupie.

Kojące działanie akro jogi

Warto wybrać ćwiczenia akro jogi z kilku powodów. Jednym z nich jest odnalezienie wewnętrznego spokoju i ukojenie zszarganych nerwów. Ćwiczenia relaksacyjne szczególnie wskazane są dla osób, którym w codziennym życiu towarzyszy stres, np. policjanci, lekarze, menadżerowie. Ponadto trzeba wiedzieć, że joga wspomaga procesy trawienne oraz pracę układu krążenia. Dlatego te zajęcia korzystnie wpływają na nasze ciało i wzmacniają efekty diety odchudzającej. Co równie ważne, oddech się normuje, a samopoczucie znacząco poprawia, gwarantując lepszą kondycję psychiczną. Aby uprawiać akro-jogę potrzebne jest jedynie zaangażowanie w ćwiczenia, systematyczność, a rezultaty ćwiczeń widoczne będą już po pierwszym miesiącu uprawnia tego sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.