Krav maga – bezwzględna sztuka walki

Krav maga

Krav maga to system samoobrony, powstały i ukształtowany w Izraelu w warunkach prawdziwego zagrożenia, służący wojsku izraelskiemu do ochrony kraju. Początkowo utajniony, z czasem zaczął być wykorzystywany przez służby mundurowe (policja, wojsko, służby specjalne, straż, służby lotnicze), a także przystosowywany do potrzeb ludności cywilnej.

Krav maga nie jest typowym sportem czy sztuką walki, w odniesieniu do niej nie możemy mówić o zasadach „fair play”. Przez wielu uważana jest za dyscyplinę brutalną i bezwzględną. Jednak służy wyłącznie obronie przed różnego rodzaju aktami agresji i przemocy ze strony potencjalnego przeciwnika. Krav maga przygotowuje w zakresie umiejętności walki, obrony życia własnego oraz osób trzecich. Uczy przede wszystkim wyczuwania i unikania zagrożeń oraz samoobrony dostępnymi w danym momencie przedmiotami, obrony przed atakami uzbrojonymi i nieuzbrojonymi, zachodzącymi w różnych okolicznościach.

Głównym celem walki jest jak najszybsze obezwładnienie przeciwnika, obrona, ucieczka lub, jeśli nie ma innej możliwości, atak. Atakować i bronić się należy szybko, skutecznie i przy wykonaniu minimalnej ilości ruchów. Podstawowe założenie tego systemu można sformułować następująco: „Jeżeli ktoś chce Cię zaatakować lub zabić, to użyj wszystkich sił, aby się obronić bądź uciec”.

Krav maga opiera się na naturalnych i intuicyjnych odruchach obronnych człowieka. Jest systemem prostym i skutecznym. Dozwolone są wszystkie chwyty w celu obrony zdrowia i życia, np. uderzenie, kopnięcie, chwytanie, przyduszenie. Dopuszczalne są także kopnięcia w krocze, a w wersji militarnej uderzenia w potylicę, co może skutkować uszkodzeniem rdzenia kręgowego i doprowadzić w konsekwencji do utraty zdrowia i życia. W ramach obrony można zadawać ciosy wszystkimi dostępnymi narzędziami i przedmiotami codziennego użytku. Celem ataku są zazwyczaj czułe miejsca ciała, np. oczy, krtań, krocze.

Opanowanie tego systemu wymaga gruntownego przygotowania fizycznego. Krav maga nie dysponuje wyjątkowymi technikami walki. Trenowanie wzmacnia przede wszystkim pewność siebie i uczy zachowania zimnej krwi w sytuacjach zagrożenia. Pozwala poznać różnego typu niebezpieczeństwa i możliwości ataku przez jednego lub więcej agresorów, uzbrojonych w nóż, kij, pałkę (wersja cywilna) lub broń (wersja militarna).

Trenowanie krav magi poprawia kondycję i sprawność fizyczną organizmu. Wzmacnia mięśnie całego ciała, szkielet, zwiększa siłę, a także przyzwyczaja organizm do ciężkiego wysiłku i treningu. Uprawianie tego systemu wpływa też pozytywnie na sferę psychiki człowieka. Poprawia koncentrację w sytuacjach zagrożenia, pozwala opanować stres, uczy wyczuwania zagrożenia jeszcze przed atakiem. Pobudza ambicję. Przede wszystkim kształtuje poczucie ogromnej pewności siebie i bezpieczeństwa w stanach zagrożenia. To wszystko można osiągnąć tylko wtedy, gdy sumiennie podchodzi się do treningów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.