Core Stability Fitness

Core Stability Fitness

Trening core, określany również jako core stability oraz ćwiczenie mięśni środka to recepta na płaski i umięśniony brzuch oraz dobrze wzmocnione mięśnie pleców. Dzięki temu treningowi pracujemy nad poprawną postawą, równowagą oraz wytrzymałością całego ciała. Trening core fitness angażuje bowiem wszystkie mięśnie tułowia, które są ważne podczas wykonywania codziennych czynności.  

Ponadto ćwiczenia te są bardzo pomocne przy nauce utrzymywania równowagi oraz kontrolowaniu oddechu w czasie większego wysiłku fizycznego. Trening core zalecany jest każdemu, bez względu na wiek czy wagę. Ćwiczenia mogą wykonywać zarówno osoby wysportowane oraz takie, które prowadzą siedzący tryb życia.

Celem ćwiczeń core jest poprawienie stabilności tułowia, a w konsekwencji całego ciała. Bo mięśnie pleców są odpowiedzialne za utrzymywanie równowagi w wielu pozycjach, np. stanie na jednej nodze lub rękach. Napięte mięśnie tułowia sprawiają, że stoimy prosto i pewnie, a zwiększając ich wytrzymałość dłużej możemy utrzymywać prawidłową pozycję. Core Stability Fitness aktywizuje mięśnie głębokie, m.in. mięśnie brzucha, przykręgosłupowe oraz mięśnie pośladkowe. Odpowiednie ukształtowanie tych partii gwarantuje właściwe wykonywanie standardowych ruchów, np. napięcie mięśni brzucha przy dźwiganiu ciężarów – czy to zakupów czy sztangi. Ponadto core fitness zapewnia większą siłę, zmniejsza ryzyko kontuzji oraz pojawienia się bardzo uciążliwego bólu pleców.

Ćwiczenia core nie należą do trudnych. Jednak najistotniejsza w tym wypadku jest poprawność ich wykonania, dlatego warto rozpocząć trening od konsultacji z trenerem, który wyjaśni zasady ćwiczeń i dopilnuje, by robić je właściwie. Należy pamiętać, że kręgosłup w neutralnej pozycji ma trzy krzywizny, które tworzą się naturalnie. Odcinek szyjny wygina się do przodu, piersiowy do tyłu, a lędźwiowy do przodu. Pozycja z zachowaniem naturalnych krzywizn jest najlepsza do wykonywania core fitness. Ważne jest, by podczas ćwiczeń mieć ściągnięte  łopatki, proste plecy i napięty brzuch. Wówczas wszystkie partie mięśni będą pracować odpowiednio. Taka postawa jest najbezpieczniejsza również na co dzień, bo nie obciąża żadnego z odcinków kręgosłupa.

Warto znać dwa podstawowe ćwiczenia typu core, które można wykonywać wszędzie. Po wyjściu z klubu fitness również można dbać o mięśnie głębokie. Po pierwsze, często wciągaj brzuch. W pracy, podczas jazdy samochodem, w sklepowej kolejce. Przez przynajmniej sześć sekund napinaj mięśnie brzucha, odpocznij dziesięć sekund i powtórz. Wystarczy kilkanaście serii nawet raz dziennie, by mięśnie się wzmocniły. Ważne, by podczas napinania mięśni brzucha oddychać głęboko. Po drugi, w domu rób tradycyjny mostek. Przerwę na reklamę wykorzystaj na ćwiczenia. Biodra powinny znaleźć się 10 cm nad ziemią. Wytrzymaj w pozycji łuku sześć sekund, odpocznij dziesięć i powtórz ćwiczenie około 12 razy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.