Bodybalance – ćwiczenia na równowagę

Bosu ball for fitness instructor woman in aerobics gym

Niegdyś zabawa na równoważni dostarczała mnóstwa frajdy. W dorosłym życiu rzadko ćwiczymy z użyciem tego typu sprzętu, stymulującego zmysł równowagi. Skupiamy się przede wszystkim na kondycji i masie ciała. Jednak równowaga potrzebna jest w codziennym życiu. Lepsza świadomość własnego ciała pozwala na pewne stąpanie po ziemi i mniej kontuzji w wyniku upadków. Istnieją opcje nowoczesnego treningu, podczas którego ćwiczy się właściwą postawę ciała w różnych sytuacjach – pod prysznicem, na snowboardzie czy w tańcu. Na zajęciach bodybalance można miło spędzić czas i jednocześnie popracować nad własnym ciałem.

Jeśli zastanawiasz się, czy Twój zmysł równowagi jest na właściwym poziomie, zrób prosty test. Wystarczy stanąć na jednej nodze, a drugą unieść i oprzeć o kolano. Wytrzymaj 60 sekund na każdą nogę. Jeżeli to ćwiczenie wykonałeś z łatwością, znaczy że posiadasz doskonałą równowagę. Natomiast rezultat poniżej 17 sekund sugeruje konieczność treningu na poszczególne partie mięśni. Warto wówczas skorzystać z bodybalance, gdzie nauczysz się koncentracji oraz wyciszysz swój umysł. Ćwiczenia nie wymagają większego wysiłku fizycznego, ich tempo jest wolne, a w tle rozbrzmiewa relaksująca muzyka.

Na zajęciach bodybalance ćwiczy się na bosaka, gdyż wtedy najlepiej czuje się podłoże. Pierwsze treningi są wprowadzeniem, dlatego bez obaw można asekurować się, opierając się o ścianę czy krzesło. Bardzo często podczas bodybalance wykorzystuje się specjalne przyrządy do ćwiczeń, aby zwiększyć efektywność ćwiczeń. Przykładem są aerostepy, piłki rehabilitacyjne oraz bosu, czyli połączenie piłki i stepu. Pozycję należy stabilizować na różnych płaszczyznach, dlatego poszczególne ćwiczenia wykonuje się stojąc, klęcząc, a nawet leżąc. W każdej pozycji bowiem warto zadbać o właściwą koordynację ruchową. Nad odpowiednią postawą oraz dokładnością ćwiczeń czuwa trener, sprawdzając czy skłony, wypady, podparcia i inne ćwiczenia, wykonuje się prawidłowo.

Bodybalance to zajęcia dla każdego. Nie ma ograniczeń wiekowych czy wagowych. Są to typowe prozdrowotne treningi, dzięki którym lepiej poczujemy się we własnym ciele. Zalecane są szczególnie osobom po kontuzjach i urazach, jako dopełnienie rehabilitacji. Jednakże bodybalance może ćwiczyć każdy, kto czuje potrzebę poprawienia swojej koordynacji ruchowej. Efekty widoczne są już po krótkim czasie i można je dostrzec, wykonując codzienne czynności. Umiejętność balansowania ciałem może okazać się bardzo cenna, szczególnie w nieprzewidzianych sytuacjach, gdzie reakcje odruchowa jest najważniejsza. Regularne treningi bodybalance sprawią, że będziemy bardziej świadomi swojego ciała, a mięśnie będą bardziej elastyczne. Pozytywne rezultaty dotyczą także placów i stóp, które często bolą z powodu nieodpowiedniej pozycji, po zajęciach bodybalance dyskomfort znika. Nieprzyjemne napięcie mięśni stanie się przeszłością, a treningi dostarczą wiele pozytywnej energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *