Co ćwiczyć w starszym wieku?

Co ćwiczyć w starszym wieku

fot. style-photographs/bigstockphoto.com

Aktywność fizyczna jest remedium na wiele chorób cywilizacyjnych. Pozwala długo utrzymać dobrą kondycję, sylwetkę i zdrowie, ważne jednak, by dobrać dyscyplinę sportową odpowiednią do predyspozycji, wieku i możliwości.

Seniorzy szczególnie uważnie powinni wybierać sport dla siebie, gdyż w tym wieku dość często pojawiają się różne dolegliwości, jednak przy odpowiedniej kontroli i zwróceniu uwagi na parę ważnych rzeczy – mogą spokojnie korzystać z dobrodziejstw wysiłku fizycznego. Jakie sporty będą dla nich odpowiednie? Szczególnie polecane są: nordic walking, aqua aerobic i joga dla seniorów.

Nordic walking

Nordic walking polega na maszerowaniu ze specjalnymi kijami. Odpowiednia techniki z jednej strony angażuje różne partie mięśniowe, z drugiej – odciąża stawy. Dodatkowo zaletą tego sportu jest to, że można go uprawiać w niemalże każdym terenie i przy prawie każdej pogodzie. Na początku warto zainwestować chociaż w jedną lekcję z instruktorem, który nauczy odpowiedniej pracy z kijami, potem pozostaje zakup odpowiedniego sprzętu (może służyć latami). Nordic walking daje wyjątkową okazję poznania najbliższych okolic, poza tym wzmacnia mięśnie i stawy, poprawia pracę układu krążenia, oddechowego i odpornościowego, a dodatkowo pozwala się odstresować i spędzić miło czas.

Aqua aerobic

Aqua aerobic dla seniorów to coś dla fanów wody. Te ćwiczenia są świetne dla osób, które mają problemy ze stawami, gdyż woda „zmniejsza” realny ciężar ciała. Poprawiają one ogólną kondycję organizmu, usprawniają krążenie i wzmacniają układ kostno- szkieletowy. Ćwiczenia w grupie mogą też dać poczucie wspólnoty, wsparcie i… frajdę.

Joga

Joga jest nie tylko dla wygimnastykowanych i gibkich. Odpowiednio i uważnie prowadzona może być skierowana również do osób starszych. Ćwiczenia można wykonywać przy pomocy przyrządów (pasków, koców, krzeseł itd.), które pomogą wykonać niektóre pozycje. Wybrane asany pomogą zniwelować dolegliwości bólowe związane z m.in. kręgosłupem oraz poprawią ruchomość w stawach. Praca z oddechem pozwoli się wyciszyć i zrelaksować.

Te i wiele innych aktywności fizycznych pozwolą zachować seniorom dobrą kondycję lub zniwelować różne dolegliwości związane z wiekiem i chorobami. O czym należy jednak pamiętać szukając dyscypliny dla siebie? Przede wszystkim warto skonsultować się z lekarzem, jeśli występują jakieś dolegliwości lub profilaktycznie – sprawdzić stan swojego zdrowia. Po wyborze jakiejś formy aktywności trzeba poinformować instruktora o ewentualnych chorobach czy innych ograniczeniach, by ten mógł dobrać jak najbardziej bezpieczne i efektywne ćwiczenia. Również, a może przede wszystkim trzeba kierować się rozsądkiem i samemu monitorować stan swojego zdrowia i samopoczucia. Jeśli jednak sport towarzyszy danej osobie od lat i zna ona dobrze swój organizm i możliwości, może ona spokojnie uprawiać wybraną ulubioną dyscyplinę sportową. Warto znać swoje ograniczenia, ale z drugiej strony „aktywność fizyczna jest w stanie zastąpić każde lekarstwo, żadne lekarstwo nie zastąpi aktywności fizycznej.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *