Czy można ćwiczyć w ciąży?
Aktywność fizyczna to istotna część życia każdego człowieka. Dzięki niej można nie tylko poprawić swój nastrój i wzmocnić organizm, ale również obniżyć poziom zmęczenia, które szczególnie doskwiera kobietom w ciąży. Jak wykazują najnowsze badania ćwiczenia są receptą na dobre samopoczucie ciężarnych i pozytywnie wpływają również na noszone przez nie dzieci. Bycie przy nadziei nie jest stanem chorobowym i jeśli lekarz nie zaleci kobiecie leżenia w łóżku, to bardzo ważne jest, aby jak najdłużej pozostawała ona aktywna fizycznie.
Korzyści dla mamy i dziecka
W prawidłowo przebiegającej ciąży tego rodzaju aktywność jest wręcz zalecana. Dzięki niej kobiety lepiej znoszą dolegliwości związane z błogosławionym stanem, sam poród oraz o wiele szybciej odzyskują sprawność fizyczną po narodzinach swojej pociechy. Ciężarne powinny ćwiczyć cztery razy w tygodniu. Systematyka zapewni im poprawienie samopoczucia i trawienia, obniżenie zmęczenia, a także regulację pracy serca oraz płuc. Kobiety przy nadziei, które ćwiczą są lepiej dotlenione i mają więcej energii. Ponadto dzięki temu czerpią one ze swojego stanu znacznie więcej przyjemności, są w mniejszym stopniu narażone na depresję poporodową i związane z nią poczucie lęku czy przemęczenia.
Ćwiczenia dozwolone w ciąży
Sport ma również pozytywny wpływ na płód. Dzieci, których mamy regularnie ćwiczyły w czasie całego okresu ciąży rodzą się zdrowsze i silniejsze. Przyszłe mamy mogą wybierać pomiędzy jogą dla ciężarnych, aqua aerobikiem, pilatesem, fitnessem, pływaniem a zwykłymi spacerami. Tę aktywność fizyczną mogą wybrać nawet te panie, które nie miały do czynienia z tego rodzaju wysiłkiem przed zajściem w ciążę. Najważniejsze jest bowiem to, aby gimnastyka ciężarnej była bezpieczna.
Ćwiczenia niewskazane w ciąży
Regularne treningi najlepiej jest zacząć w drugim trymestrze, gdyż podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży ryzyko poronienia jest największe. Niedopuszczalne jest forsowanie się czy podejmowanie aktywności fizycznej przy krwawieniach, stwierdzonej cukrzycy, ciąży bliźniaczej, dużej niedokrwistości oraz infekcjach wirusowych czy bakteryjnych. Niewskazanymi rodzajami aktywności fizycznej są te sporty, które narażają ciało ciężarnej na wstrząsy, zranienia bądź uderzenia (surfing, ćwiczenia siłowe, żeglarstwo, wspinaczka górska, jazda konna czy na nartach, tenis, sporty motorowe i wszelkie sporty walki). Bieganie jest dopuszczalne tylko wtedy, kiedy kobieta uprawiała je jeszcze przed poczęciem dziecka. Treningi można zacząć po konsultacji z ginekologiem.