Czym jest trening funkcjonalny?

Kinezyterapia

Każdy trening z czasem staje się nudny. Poszukujemy wówczas czegoś nowego, co zapewni nam dawkę pozytywnej energii oraz pozwoli pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej. Jeżeli naszym celem jest również poprawa kondycji to warto spróbować treningu funkcjonalnego. Ten wielopłaszczyznowy program pozwala wyćwiczyć całe ciało. Doskonale sprawdza się u osób, które wracają do aktywności po kontuzji. Trening funkcjonalny nigdy nie jest nudny. Można ćwiczyć z użyciem piłek, skakanki, maty, rurki, itp.

Podstawą do stworzenia treningu funkcjonalnego były ćwiczenia rehabilitacyjne. Dlatego też trening ten może być stosowany przez osoby z niedowładem kończyn, które chcą odzyskać pełną sprawność. Wymierne efekty przynosi także przy korygowaniu wad postawy. Niemniej jednak najczęściej stosowany jest jako trening sportowy. Każdy program ćwiczeń to indywidualny zestaw treningowy, gdyż osoba ćwicząca samodzielnie ustala intensywność zajęć. Głównym celem treningu funkcjonalnego jest ogólna poprawa sprawności, która jest niezbędna do codziennego działania. Zaletą tego treningu są wzmocnione mięśnie i nabranie właściwej postawy. Ponadto trening ten uczy prawidłowego oddychania oraz szybkości i koordynacji ruchowej. A dzięki ustabilizowaniu stawów, ryzyko kontuzji jest minimalne, zarówno na treningu, jak i po nim. Trening funkcjonalny to kompleksowy zestaw ćwiczeń, dzięki któremu można odzyskać chęć do życia.

Każdy trening może wyglądać zupełnie inaczej. Instruktorzy nieustannie wymyślają nowe elementy, by urozmaicić ten program. Trening funkcjonalny może być przeprowadzony bez wykorzystania jakichkolwiek przyrządów do ćwiczeń. Najczęściej jednak pracuje się z piłką bosu, piłką fitness, linami TRX bądź trampoliną. Cały program uzupełniany jest o ćwiczenia siłowe i kardio. Co ważne, trening funkcjonalny można wykonywać w dowolnym miejscu. Nie ma potrzeby korzystania z sali gimnastycznej. Regularne ćwiczenia to gwarancja utraty zbędnych kilogramów, lepsza kondycja i dynamika. Każdy trening funkcjonalny powinien składać się z minutowej rozgrzewki, trzech lub czterech obwodów ćwiczeniowych oraz rozciągania. Trening funkcjonalny trwa około godziny. Przykładowy zestaw ćwiczeń to skoki na skakance, wyskoki, nożyce, przysiady, pompki. Wszystkie ten ćwiczenia powtarza się kilkanaście razy. Na koniec każdego treningu koniecznie trzeba rozciągnąć mięśnie kończyn dolnych i górnych, tułowia, obręczy barkowej oraz kręgosłupa. Dopełnianiem treningu funkcjonalnego może być jogging trzy razy w tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *