Drabina Jakuba – trening wielostopniowy

Drabina Jakuba

O ciało i kondycję należy dbać bez względu na wiek czy sprawność fizyczną. Tylko regularna aktywność fizyczna zapewnia zdrowie na długie lata. Sport uprawiać można o każdej porze, a szeroki wybór dyscyplin sprawia, że bez problemu odnajdziemy tę idealną dla siebie, której uprawianie nie będzie obowiązkiem, ale czystą przyjemnością.

Ciekawą propozycją na urozmaicenie aktywnego dnia są ćwiczenia na urządzeniu zwanym Drabiną Jakuba. To jedna z najlepszych i najbardziej różnorodna maszyna cardio na świecie. Jednocześnie korzystanie z niej jest banalnie proste, bo chodzi tu przede wszystkim o zwykłe wchodzenie po schodach.

Dlaczego warto ćwiczyć na Drabinie Jakuba?

  1. Po pierwsze trening na niej pozwala na spalenie większej liczby kalorii niż tradycyjny spacer po płaskiej powierzchni. Taka intensywna wspinaczka to nawet 1000 spalonych kalorii w ciągu godziny.
  2. Po drugie, ćwiczenia na specjalnej drabinie wzmacniają nogi oraz poprawiają kondycję, a można je wykonywać podczas codziennych obowiązków.
  3. Po trzecie, samodzielnie dopasowujesz poziom ćwiczeń do indywidualnych możliwości ­ oraz samopoczucia.

Wspinaczkę rozpoczynasz od przypięcia specjalnego pasa w okolicy bioder, który stabilizuje postawę. Z każdym krokiem drabina porusza się szybciej, wymagając od Ciebie coraz większego wysiłku. Jest to typowy trening wydolnościowy, dzięki któremu w szybkim czasie uzyskasz zadowalające efekty. Ważne jest, że w postawie, ćwiczący pochylony jest pod kątem czterdziestu stopni, zatem dolna partia pleców jest odciążona.

Zastosowanie Drabiny Jakuba

Na pomysł Drabiny Jakuba wpadł były mistrz fitnessu, Steve Nichols, który ze względu na bóle pleców i nadwyrężone kolana nie mógł w pełni trenować. Wtedy właśnie zrodził się pomysł stworzenia urządzenia fitness, które bez nadwyrężania stawów pozwoli zadbać o kondycję. Dynamiczne wchodzenie po schodach czy sprint na Drabinie Jakuba to bezpieczny i optymalny trening interwałowy. Ponadto urządzenie może być wykorzystywane podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych po kontuzjach kończyn bądź pleców.

Unikalność tej maszyny sprawia, że nawet osoby z bólem kostek, kolan i stawów mogą kontynuować treningi. To szczególnie ważne w przypadku sportowców przygotowujących się do sezonu lub zawodów. Różnorodność ćwiczeń na Drabinie Jakuba to kolejny plus tego urządzenia. Za jej pomocą można pracować nad dolnymi i górnymi partiami ciała. Wybierz trening aerobowy, gdy się odchudzasz lub trening wytrzymałościowy, gdy chcesz poprawić wydolność.

Drabina Jakuba cieszy się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych, w Polsce to stosunkowo nowa opcja na ćwiczenia. Dostępna jest w niektórych hotelach oraz klubach fitness, gdzie niewątpliwe wzbudza duże zainteresowanie. Miejmy nadzieję, że z czasem Drabiny Jakuba staną się stałym elementem siłowni oraz punktów rehabilitacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *