Ciężarki do ćwiczeń

Sean Dephicer/bigstockphoto.com

Hantle to jedne z najbardziej popularnych i uniwersalnych przyrządów służących do różnego rodzaju ćwiczeń. Wykorzystuje się je m.in. w fitnessie, w treningu siłowym, a nawet w rehabilitacji. Ćwiczyć z nimi mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Odpowiednio dobrane ciężarki oraz zestaw ćwiczeń dopasowane do naszych potrzeb mogą przynieść bardzo dobre efekty.

Zanim rozpoczniemy ćwiczenia z hantlami, warto zastanowić się jakich rezultatów oczekujemy. Pomoże nam to w dobraniu odpowiednich ciężarków. Jeśli zależy nam na ujędrnieniu ramion i zmniejszeniu wagi ciała najlepiej wybrać hantle neoprenowe, miękkie, winylowe lub gumowe. Są one poręczniejsze niż ciężarki regulowane, czyli bitumiczne i żeliwne. Jeżeli planujemy wzbogacić nasz trening o ćwiczenia siłowe, warto zakupić hantle z uchwytem, które pewniej leżą w dłoni.

Hantle winylowe wewnątrz zrobione są z masy betonowej, a na zewnątrz z winylu. Stąd też ich nazwa. Ich waga waha się od 1,5 do 5 kg. Nie są raczej zalecane dla osób o małych dłoniach ze względu na to, że są dość duże.

Hantle neoprenowe z kolei zrobione są wewnątrz z żeliwa. Powłoka zewnętrzna pokryta jest odmianą kauczuku syntetycznego. Dobrej jakości neopren nie wchłania wilgoci, dzięki czemu ciężarki dobrze układają się w dłoni i nie ślizgają się. Ich waga mieści się w zakresie od 0,5 do 5 kg.

Hantle miękkie pokryte są z zewnątrz miłym w dotyku materiałem PCV. Zazwyczaj ich waga nie przekracza 2 kg i nadają się dla osób z małymi dłońmi, które mają problem z wygodnym chwytaniem pozostałych rodzajów ciężarków.

Hantle z uchwytem doskonale sprawdzą się przy ćwiczeniach aerobowych. Mogą być pokryte neoprenem lub miękką gąbką. Ich wadą jest jednak to, że łatwo chłoną wilgoć, przez co po jakimś czasie mogą brzydko pachnieć. Dostępne wagi to od 0,5 do 5 kg.

Hantle gumowe posiadają najlepsze właściwości antypoślizgowe. Waga tych pokrytych w całości gumą waha się w granicach od 0,5 do 5kg. Waga hantli gumowych jedynie na zakończeniach może sięgać nawet 60 kg.

Hantle możemy podzielić także na tzw. stałe, które mają określoną wagę i nie możemy jej regulować oraz hantle regulowane. Te drugie świetnie się sprawdzą w przypadku, gdy korzysta z nich więcej niż jedna osoba. Ich wagę możemy zmieniać poprzez dokładanie i zdejmowanie obciążenia, dzięki czemu trenować z nimi może zarówno kobieta, jak i mężczyzna, osoba początkująca, jak i wysportowana.

W tej grupie znajdziemy hantle bitumiczne składające się z gryfu, zacisków i talerzy. Talerze te wykonane są z masy piaskowej pokrytej tworzywem sztucznym i można je zmieniać w zależności od potrzeb. Maksymalna ich dostępna waga to 10 kg.

Hantle żeliwne, podobnie jak hantle bitumiczne, mają gryf i dodatkowe, żeliwne talerze. Jeden talerz może ważyć nawet 5 kg. Cały zestaw osiąga zwykle wagę 20 kg.

Najchętniej wybieranym treningiem przez kobiety jest trening aerobowy. Tu przydadzą się modele z uchwytami, aby ciężarki nie wyślizgnęły nam się z rąk. Mężczyźni z kolei bardziej preferują trening siłowy. Przy tym treningu warto zaopatrzyć się w kilka kompletów hantli o różnej wadze, a najlepiej w hantle regulowane.

Wiemy już jakie mamy rodzaje hantli. Zastanówmy się zatem od czego zacząć. Na początek wybierajmy ciężarki o najmniejszej wadze – 0,5 kg. Osoby, które wcześniej już trenowały, mogą pokusić się o większy ciężar, np. 2 kg. Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, czy ciężar hantli jest odpowiednio  dobrany do naszych możliwości, jest zrobienie ok. 13 uniesień z obciążeniem.  O tym, że przyrząd został odpowiednio dobrany, będzie świadczyło lekkie zmęczenie, ale jednocześnie nie będą nam się trzęsły ręce. Regularne ćwiczenia wzmocnią nasze mięśnie, dzięki czemu będziemy mogli zmienić hantle na cięższe.  Należy jednak pamiętać, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli nie chcemy podkreślać naszych mięśni, a jedynie ujędrnić i wysmuklić określone partie ciała, wybierajmy ciężarki o wadze do 5 kg.

Hantle mają bardzo wiele zalet. Nie są drogie i zajmują niewiele miejsca. Nie ma problemu z ich przechowywaniem, a nawet można je zabrać ze sobą na wakacje, aby nie zaniedbać treningów. Kolejna zaleta jest taka, że nie potrzebujemy osoby asystującej i ćwiczenia możemy wykonywać samodzielnie w domu. Nie musimy systematycznie odwiedzać siłowni ani klubu fitness. Ważne jest też to, że taki trening jest bezpieczny dla naszych stawów, gdyż dłonie układają się w naturalny sposób względem tułowia. Trening wykonywany z obciążeniem świetnie wzmacnia różne grupy mięśni, pięknie modeluje ciało, poprawia kondycję naszego organizmu oraz pomaga w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała. Ćwiczenia z hantlami przydatne są również w profilaktyce osteoporozy, ponieważ zwiększają gęstość naszych kości, a co za tym idzie zmniejszają podatność ich na wszelkiego rodzaju urazy i złamania. Regularne treningi wpłyną także pozytywnie na naszą psychikę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *