Jak wybrać piłki do ćwiczeń
Piłki gimnastyczne należą do najpopularniejszych akcesoriów do ćwiczeń. Stworzone w latach 60. przez szwajcarskich fizjoterapeutów służyły początkowo do rehabilitacji i gimnastyki korekcyjnej. Dziś są szeroko wykorzystywane w ćwiczeniach ogólnorozwojowych, rozluźniających, wzmacniających i kondycyjnych. Z pomocą piłek możemy trenować samodzielnie w domu, jednak używają ich również trenerzy w klubach fitness. Zajęcia z piłką włączane są do różnych programów treningowych, np. aerobiku, ABT (brzuch-pośladki-uda), pilates.
Podczas ćwiczeń z piłką trudniej jest utrzymać równowagę w porównaniu do ćwiczeń wykonywanych na twardym podłożu. Angażują jednak do pracy większe partie mięśni, a ponadto – systematycznie wykonywane – wykształcają umiejętność utrzymywania równowagi. Regularna gimnastyka z wykorzystaniem piłki odciąża stawy i kręgosłup, polecana jest więc osobom cierpiącym na bóle pleców i kręgosłupa. Okazuje się też pomocna przy bólach głowy, a ponadto niweluje wady postawy. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie i poprawiają funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Zmniejszają ilość tkanki tłuszczowej oraz zwiększają siłę.
Producenci oferują szeroki wybór piłek gimnastycznych. Różnią się one nie tylko wielkością i materiałem, z którego są wykonane. Niektóre mają dodatkowe elementy, przydatne w poszczególnych rodzajach treningu.
Klasyczne piłki do fitnessu wykonane są z PCV. Materiał ten charakteryzuje się dużą wytrzymałością, co zapobiega pęknięciu piłki podczas ćwiczeń. Mimo to, każda piłka ma określoną maksymalną wagę użytkownika, dzięki czemu łatwo jest dobrać odpowiednią dla siebie. Ten rodzaj piłki służy głównie do ćwiczeń ogólnorozwojowych i kondycyjnych. Wykorzystywany jest również w zajęciach rehabilitacyjnych.
Piłki gimnastyczne ABS są jeszcze bardziej wytrzymałe od klasycznych. Wykonane z odpornej pianki antiburst, nie rozrywają się w wyniku przebicia. Po pęknięciu, powoli wypuszczają powietrze.
Piłki do masażu to kolejny wariant klasycznych piłek treningowych. Wykonane są z PCV lub mocnej gumy i wyposażone w masujące wypustki. Usprawniają one krążenie i odprężają ciało. Wypustki, w zależności od wersji, rozmieszczone są mniej lub bardziej gęsto, na całej powierzchni lub na pewnej części. Wykorzystywane są w ćwiczeniach rozluźniających i korekcyjnych.
Znajdziemy ponadto piłki z uchwytami, umiejscowionymi na linkach po bokach. Pozwalają wzmacniać mięśnie ramion. Kolejnym rodzajem są małe piłki o średnicy 16-26 cm. Używa się ich do ćwiczeń rehabilitacyjnych i ogólnorozwojowych, w jodze oraz w ćwiczeniach przeznaczonych dla kobiet w ciąży.
Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem piłki gimnastycznej?
Przede wszystkim na bezpieczeństwo. Wybierajmy te wykonane z grubszych materiałów, z atestami i certyfikatami bezpieczeństwa. Są one nieco droższe, jednak zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Pamiętajmy ponadto, aby sprawdzić maksymalne obciążenie. Zwykle wynosi ono co najmniej 200 kg, warto jednak celować w wartości jak najwyższe. Zalecenie to dotyczy szczególnie kobiet ciężarnych. W ich przypadku upadek w wyniku pęknięcia piłki może być wyjątkowo niebezpieczny.
Bardzo ważne jest, aby dobrać rozmiar piłki do swojego wzrostu. Zły rozmiar sprawi, że trening będzie nieefektywny. Poza tym występuje wówczas niebezpieczeństwo kontuzji. Piłki gimnastyczne dostępne są w czterech rozmiarach: 55 cm dla wzrostu 150-165cm, 65 cm dla 166-175cm, 75 cm przy wzroście 176-185cm i 85 cm dla wzrostu powyżej 185 cm.
Sprawdźmy też, czy kąt między udem i podudziem podczas siedzenia na piłce wynosi 90 stopni. Jest to optymalna wartość, zapewniająca właściwą pozycję ciała podczas ćwiczeń.