Hi Lo

Ćwiczenia Hi Lo stanowią najczęściej stosowaną formę aerobicu. Trening tego typu to kombinacja kroków oraz podskoków wykonywanych we właściwym układzie choreograficznym i przy akompaniamencie szybkiej muzyki. Są one połączeniem High Impact Aerobics (dynamiczne, intensywne ćwiczenia, w tym podskoki) i Low Impact Aerobics (proste układy choreograficzne, w tym kroki i marsz). Zajęcia z fitnessu Hi Lo są bardzo intensywne i wymagają dobrej kondycji oraz koordynacji ruchowej. Skierowane są do osób ze sporą sprawnością fizyczną.

Hi Lo powstał 20 lat temu i nadal jest bardzo popularny we wszystkich klubach fitness. Pozwala szybko spalić tłuszcz, wypocić się i wytańczyć. Podczas Hi Lo wzmacniają się mięśnie nóg i pośladków. Innymi korzyściami takiego treningu są: regulacja ciśnienia tętniczego; obniżenie częstotliwości skurczów serca; poprawa układu krążenia, kondycji, odporności oraz trawienia; złagodzenie stresu oraz relaks całego ciała.

Ci, którzy nie mogą pochwalić się dobrą kondycją powinni odpowiednio przygotować się do takiego treningu. Należy ćwiczyć w domu (2-3 tygodnie) ze zmienną intensywnością, np. 2 minuty truchtu i 2 minuty marszu. Z czasem powinno się dojść do 5 minut truchtu z utrzymaną 2-minutową częścią marszową, podczas której należy wyrównać oddech. Jeśli uda się szybciej wyrównać rytm oddechowy, to można rozpocząć blok o wyższej intensywności. Dzięki temu przygotowaniu usprawni się układ oddechowy oraz sercowo-naczyniowy. Pozwoli to także na szybszą adaptację na zajęciach typu Hi Lo.

Trening Hi Lo rozpoczyna się od 10-minutowej rozgrzewki, po której następuje 35-40 minut treningu właściwego. Ostatnie 5-10 minut poświęca się na schłodzenie ciała i wyciszenie. W tej części zajęć rozciąga się zmęczone dynamiczną pracą mięśnie ud i podudzia oraz wzmacnia mięśnie brzucha, jak również kręgosłupa. Ćwiczenia połączone z nauką choreografii uczą koordynowania, a także kontrolowania pracy mięśni oraz ruchów rąk, nóg i całego ciała. Lekcje kształtujące wydolność w tempie Hi Lo wykorzystują układy tańców latynoamerykańskich, które kształtują mięśnie wokół stawów biodrowych. Aby utrzymać ciało w formie, powinno się ćwiczyć 3 razy w tygodniu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.