Salsa

Salsa, latynoamerykański taniec, bardzo dynamiczny i zmysłowy taniec, który od lat trenowany jest w różnych szkołach i klubach fitness jako sposób na piękną sylwetkę i kondycję. Co ważne, salsę można tańczyć w parach oraz w samemu, dzięki różnym układom tanecznym.  Ponadto ten taniec można trenować w każdym wieku, a układ dopasować do umiejętności danego tancerza.

Korzeni salsy należy szukać na Karaibach, a dokładniej na Kubie, gdzie od lat czterdziestych rozwijał się ten niezwykły taniec. Słowo salsa z języka hiszpańskiego nawiązuje do sosu o intensywnym i pikantnym smaku. Taki właśnie ma być ten taniec. Wyróżnia się wiele typów salsy na całym świecie. Każdy ma odrobinę inne kroki podstawowe oraz tempo, mogą różnić się też sposobem prowadzaniem partnerki lub dodatkowo wykonywane są ewolucje akrobatyczne. Najbardziej znaną odmianą salsy jest mambo, które stworzył portorykański tancerz, mieszkający w Nowym Jorku.

Podstawowe metrum salsy to 4/4. Rytm można wybijać za pomocą drewnianego instrumentu o nazwie claves. Salsa to bez wątpienia bardzo widowiskowy taniec, którego żywiołowość podkreśla się akrobatycznymi elementami lub nietypową sekwencją kroków, nazywaną z języka angielskiego shine steps. Takie kroki prezentuje się przy wyciszonej muzyce lub tle z samej perkusji. Salsę tańczy się do różnej muzyki, będącej połączeniem różnych stylów, głównie jazzowych.

Co najważniejsze, salsę tańczy się w miejscu, więc nie potrzeba dużej przestrzeni, by przeprowadzić trening. Nawet obroty wykonuje się w miejscu, dlatego właśnie salsa sprawdza się również jako trening fitness. Niemniej zazwyczaj jest to taniec partnerski, choć wiele układów tanecznych zwiera energiczne solówki. Podczas jednego treningu tanecznego spala się nawet 500 kalorii i ćwiczy niemal wszystkie partie mięśniowe. Salsa uczy koordynacji ruchowej oraz świadomości własnego ciała. Dzięki niej można pracować nad mięśniami głębokimi, szczególnie brzucha, ponieważ podczas tańca całe ciało jest napięte. Jest też najlepszym sposobem na poprawienie humoru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *