Trening na bieżni

Trening na bieżni

Bieganie to najlepsza metoda na utrzymanie ciała w formie. Jednak zimową porą przyjemność z uprawiania joggingu znacząco spada. Można jednak zastąpić codzienny trening na świeżym powietrzu bieganiem na bieżni. Efekty będą podobne, a uniknie się nieprzyjemnego chłodu, padającego deszczu czy śniegu. Śmiało można zaznaczyć, że bieżnia znajduje się w każdym klubie fitness, bo to najpopularniejszych sprzęt treningowy, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Warto z niego korzystać.

Tym, co mocno wyróżnia trening na bieżni od tego w plenerze jest równe tempo. Po wybieraniu programu prędkość będzie zawsze taka sama, a zwolnienie biegu choć na chwilę oznaczać będzie spadek z bieżni. Ponadto znika problem obaw o kontuzję. Na bieżni nie ma kamieni czy pagórków, biegnie się płasko, chroniąc stawy oraz wyrabiając sobie odpowiednią postawę podczas biegania. Bieżnię można też ustawić pod określonym kątem, tworząc niezwykłe warunki treningowe, dzięki którym efekty biegania będą lepsze. Większy wysiłek w czasie biegu na bieżni nachylonej o 5 procent oznacza więcej spalonych kalorii.

Bieżnia nie zastąpi tradycyjnego biegania, ale może być miłym dodatkiem, szczególnie gdy plucha za oknem. Zaawansowany sprzęt sportowy daje mnóstwo możliwości jak zmiany tempa w czasie treningu czy kąta nachylenia. Taki trening może być ciekawą odmianą od biegania po parku, gdzie trzeba mocno zwracać uwagę na podłoże i przechodniów. Znika też problem nienadążania za wydrenowanym przyjacielem. Każdy na bieżni może biec własnym rytem i dyskutować bez żadnego kłopotu. Osoby biegające w samotność będą natomiast miały okazję na oglądanie telewizji. W każdym klubie fitness przy bieżni ustawiony jest duży telewizor, na który można oglądać ulubiony program w czasie treningu. W ciągu godziny nadrabia się zaległości z seriali, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Zalet bieżni jest sporo. Najważniejsze to jednak te prozdrowotne. Trening poprawia bowiem krążenie, likwiduje stres oraz zbędną tkankę tłuszczową. Bieżnia może być doskonałym dodatkiem do zaawanasowanego treningu na powietrzu lub zimowo-jesienną alternatywą biegania. Ruch, nawet w zamkniętym pomieszczeniu, pozwoli utrzymać ciało w formie. Wystarczy regularnie, najlepiej pięć razy w tygodniu, biegać na bieżni. Godzinny trening przyniesie wymierne korzyści i przygotuje organizm przed letnią aktywnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *