Trening TRX

Trening TRX

Nie trzeba specjalistycznych przyrządów do ćwiczeń fizycznych, by trening był efektywny. Dowodem na to są zajęcia TRX, gdzie wykorzystuje się masę ciała oraz dwie zwykłe liny. Miesiąc regularnych treningów zapewni wzmocnienie mięśni, zgrabną sylwetką i lepszą równowagę. TRX jest połączeniem przyjemnych ćwiczeń, niczym dziecinna zabawa na trzepaku, z funkcjonalnym treningiem siłowym. Potrzebujesz sprzętu sportowego – jedynie dwóch taśm nylonowych do ćwiczeń, które kupisz w każdym sklepie sportowym. Zakończone są one specjalnym uchwytem na dłonie bądź stopy, by ułatwić wykonywanie ćwiczeń. Liny należy przymocować do sufitu i można rozpoczynać swoją przygodę z TRX. Do wyboru są podskoki, podciągnięcia, wymach – w sumie aż 700 różnych opcji. Kreatywny trener może wymyślić jeszcze więcej.

Liny nie oznaczają tylko treningu w sali. Można je przymocować do drzewa i ćwiczyć na świeżym powietrzu. Koncepcja na treningi TRX zrodziła się w szeregach amerykańskiej armii. Żołnierze jednostki wojskowej Navy Seals podczas misji w Afganistanie szukali sposobu na efektywny trening bez użycia ciężkich sprzętów i tak zaczęto wykorzystać liny do spadochronów. Okazało się, że są niezwykle cenne przy dbaniu o formę. Gdzie tkwi tajemnica efektywności treningów? W główniej mierze chodzi o równowagę. Balansując z linami w trakcie wykonywania trudnych ewolucji, jak stanie na rękach lub mocne wychylenie się do tyłu, napinamy wszystkie mięśnie. Pracuje wówczas całe ciało, a najsilniej mięśnie brzucha, które są odpowiedzialne za stabilizację tułowia. Dlatego też trening TRX uznawany jest za jeden z najbardziej wszechstronnych programów.

Trening w zawieszeniu może wykonywać każdy, kto nie ma kłopotów z sercem. Wystarczy dobrać mniej lub bardziej intensywny program. Osoby początkujące powinny rozpocząć od podskoków z mocnym wychyleniem do tyłu oraz przeciągania lin na prostych nogach. Bardziej zaawansowane ćwiczenia to np. pompki z stopami na uchwytach lin lub podciąganie całego ciała jedną ręką. Systematyczne ćwiczenia z liniami dają ogromne korzyści. Po pierwsze, znika zbędna tkanka tłuszczowa, zgromadzona w newralgicznych miejscach naszego ciała. Poprawia się metabolizm oraz układ krwionośny. Intensywność treningu rośnie wraz z umiejętnościami, gdyż poprawia się również kondycja. Pięknie zarysowane mięśnie oraz duża dawka hormonów szczęścia, które uwalniają się na każdych zajęciach, gwarantują doskonałe samopoczucie. Mówi się, że treningi TRX uzależniają i każdy, kto ich spróbował nie może już wyobrazić sobie dnia bez serii ćwiczeń z linami.

Przykładowe ćwiczenia TRX:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.