Jak biegać, żeby schudnąć?

Jak biegać, żeby schudnąć?

fot. lzf/bigstockphoto.com

Chcesz schudnąć? Zacznij biegać! Prosta rada, która coraz częściej pojawia się w poradnikach zdrowego trybu życia. Bo bieganie nie tylko pozwala zadbać o formę, ale jest też na czasie. Biegają gwiazdy, politycy, biega każdy, kto chce być trendy i marzy o ubytku kilku dodatkowych kilogramów. Nie ma zatem na co czekać – już dziś wybierz się na swój pierwszy jogging!

Co jednak zrobić, gdy jogging wcale nie wpływa na wagę? Jak biegać, by schudnąć? Na te pytania odpowiedzi należy szukać w dalszej części artykułu.

Biegaj z głową

Bieganie to świetne ćwiczenie, bo aktywizuje nawet kilkaset mięśni jednocześnie. Świetnie redukuje tkankę tłuszczową, gdyż umożliwia prace w strefie tlenowej, czyli wtedy gdy nadal możemy normalnie rozmawiać. Ważne jednak jest, by biegać przynajmniej pół godziny, bo dopiero wtedy większość energii czerpana jest z zapasu tłuszczu. Szczególnie ważne jest dłuższe bieganie, jeśli skupiamy się tylko na wieczornym joggingu. Musi być on dłuższy, gdyż organizm najpierw pobiera zgromadzony przez cały dzień glikogen, a dopiero później tłuszcz. Niektórzy trenerzy doradzają zatem, by biegać rano, gdy organizm ma więcej energii i łatwiej jest pobudzić spalanie tkanki tłuszczowej.

Nie zapomnij o jedzeniu

Każdy trening biegowy powinien poprzedzić odpowiedni posiłek. Na dwie godziny przed warto zjeść zdrową porcję węglowodanów, może to być owsianka lub inny wysoko błonnikowy posiłek. Jeżeli nie mamy aż tyle czasu dobrym rozwiązaniem są dwie kostki czekolady lub mały banan, bo dzięki temu nie dojdzie do spadku cukru we krwi i szybkiej utraty sił podczas ćwiczeń. Bieganie na czczo niekorzystnie wpływa na nasze mięśnie, bo to z nich pobierana jest energia, przez co tkanka tłuszczowa wcale się nie zmniejsza. Natomiast posiłek po treningu, w zależności od pory dnia, powinien dostarczać węglowodanów lub białka. Rano może to być koktajl owocowy i wafle ryżowe, a po około godzinie pełnowartościowy posiłek np. sałatka z jajkiem i pomidorem. Wieczorem lepiej ograniczyć się do białka i zjeść tylko sałatkę.

Wypróbuj trening interwałowy

Osoby aktywne fizycznie mogą także wypróbować inną formę odchudzania poprzez bieganie, czyli interwały. Polega to na przeplataniu szybszych odcinków ze spokojniejszymi. Trening ten jest krótszy, bo wymaga większego wysiłku. Ta opcja jest wskazana, gdy tradycyjne, wolniejsze bieganie stało się dla nas stałym rytuałem, do którego nasz organizm już się przyzwyczaił. Najważniejsza jednak przy obu wersjach biegania jest systematyczność, bo tylko to gwarantuje efekty. Absolutne minimum to trzy razy w tygodniu po pół godziny. Dobrze jest zapewnić mięśniom odpoczynek i biegać systemem: trening, przerwa, trening. Wówczas rezultaty będą widoczne, a organizm wypoczęty i gotowy na kolejne sportowe wyzwania. Powyższe zasady dają też większe szanse na trwałe zgubienie dodatkowych kilogramów, a przecież często na tym najbardziej zależy początkującym biegaczom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *