Parkour – na czym polega?

Parkour

fot. Wavebreak Media Ltd/bigstockphoto.com.

Parkour jest formą aktywności fizycznej wywodzącą się z Francji. Jej ideą jest pokonywanie przeszkód w jak najprostszy i najszybszy sposób. Jest to sport wymagający, ale przynoszący równocześnie wiele korzyści dla organizmu.

Jego twórcą jest francuski aktor i sportowiec David Belle, jednak terminu „parkour” jako pierwszy użył w 1998 roku Hubert Kounde – przyjaciel Belle. Wywodzi się on od francuskiego słowa „parcours”, oznaczającego trasę, drogę, przebieg. Założeniem parkour jest przemieszczanie się w sposób sprawny pokonując napotkane na drodze przeszkody. Z uwagi na to właśnie założenie najlepszym miejscem do uprawienia tego sportu są miasta. Mężczyzna uprawiający sport to traceur, kobieta natomiast to traceuse. Spolszczonymi formami tych nazw są traser i traserka.
Ideą parkour jest pokonywanie przeszkód w taki sposób, aby nie tracić przy tym szybkości i siły. Sport ten jest często mylony z freerunem, jednak ten drugi zawiera dodatkowo elementy akrobatyczne, a wykonywane ruchy mają być jak najbardziej efektowne. W parkourze chodzi bardziej o sprawne przemieszczanie się.

Jest to sport ekstremalny, wymagający dobrej kondycji fizycznej, siły i sprawności. Ważne są również poczucie równowagi i szybkość. Wszystkie te elementy należy trenować pomiędzy biegami, wykonując regularnie ćwiczenia wzmacniające, biegowe i rozciągające. Na parkour nie składają się pojedyncze triki, czy techniki, należy ten sport traktować jako całość biegu (flow). Nie oznacza to jednak, że nie obowiązują tu żadne reguły. Wśród uprawiających parkour wyróżnić można kilka technik:

  • roll – czyli przewrót w przód wykonywany przez bark, służy do bezpiecznego lądowania i hamowania biegu,
  • monkey – skok kuczny przez przeszkodę, pozwala na pokonywanie wysokich przeszkód,
  • kong – daleki wyskok przez przeszkodę, przeskoczenie jej i wylądowanie techniką monkey,
  • skok precyzyjny – skok do przodu wykonywany obunóż,
  • lazy vault – podparcie się o przeszkodę jedną ręką i przeskoczenie jej bokiem.

Podczas wykonywania parkour należy zachować zasady bezpieczeństwa, a przede wszystkim sprawdzić, czy znajdujące się na trasie przeszkody są bezpieczne i stabilne. Nie można ulegać brawurze, ani przeceniać swoich umiejętności, bo może się to skończyć poważnymi potłuczeniami czy złamaniami. Przed rozpoczęciem pierwszych treningów należy się odpowiednio fizycznie przygotować, tak aby wzmocnić ciało i kondycję.

Sport ten wpływa bardzo pozytywnie na organizm. W efekcie zwiększa się sprawność i siła, ciało staje się odporniejsze na kontuzje i przeciążenia, poprawia się gibkość i stabilizacja. Parkour zwiększa również koordynację ruchową, koncentrację, a także orientację w terenie. Jak każdy sport uprawniany regularnie jest doskonałym reduktorem stresu, uczy samodyscypliny i wytrwałości.

Parkour został rozpowszechniony na świecie między innymi dzięki filmom i grom komputerowym. Najbardziej znane filmy to „Yamakasi – współcześni samurajowie” oraz „Yamaksi 2: Synowie wiatru”. Powstały na ten temat również filmy dokumentalne. Natomiast gry komputerowe, w których spotkamy się z parkourem lub jego elementami to „Assassian’s Creed’, czy „Mirror’s Edge”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *