Parkour – tylko dla profesjonalistów?

Parkour

fot. Wavebreak Media Ltd/bigstockphoto.com.

W internecie krąży mnóstwo filmików z wyczynami parkourowców. Ten niezwykły sport jest połączeniem akrobatyki i bardzo trudnego treningu wytrzymałościowego. Parkour wymaga siły, koordynacji i regularnych treningów, by sprawnie pokonywać miejskie przeszkody, bo na tym właśnie polega parkour – na biegu w linii prostej nie zważając na utrudnienia, które przecież można ominąć wykonując salto.

Parkour, jako forma aktywności, narodził się we Francji. Ideę swobodnego biegu stworzył David Belle. Przeszkody, jakie pojawiają się na naszej drodze należy pokonywać w jak najprostszy sposób, czyli przeskakując je. W parkour wyróżnia się kilka technik, m.in. handed vault (przeskok z podpieraniem się na dłoniach), monkey vault (tzw. małpi przeskok, czyli wysokie podciągnięcie nóg) oraz roll (przewrót). Osobę, która uprawia parkour nazywamy traceur.

Uprawianie parkour jest trudniejsze niż tradycyjne chodzenie na siłownię, ale to od wzmocnienia mięśni należy zacząć. Jedynie osoby dobrze przygotowane fizycznie będą w stanie bezpiecznie wykonać większość ewolucji. Świadomość własnego ciała, jego ograniczeń i możliwości w danym momencie to klucz do powodzenia przy trenowaniu parkour. Mniej zaawansowane osoby mogą również próbować swoich sił z parkourem, ale w mniej widowiskowej formie, bo nie każdy będzie w stanie ominąć ławkę w parku wykonując salto. Jednak podstawy opanować może każdy, bez względu na wiek czy wytrenowanie. Proste przeskoki i wybicia z miejsca zapewnią świetną zabawę i szczupłe oraz wyrzeźbione ciało. Jest to również świetna zabawa, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Profesjonalne trenowanie opiera się na treningu siłowym i technicznym. Technikę łatwiej opanujemy, jeżeli nasze mięśnie będą już odpowiednio przygotowane i systematycznie będziemy dbać o ich sprawność. Przygodę z parkourem dobrze jest zacząć pod okiem doświadczonego zawodnika, które wskaże właściwe trasy dla początkujących, aby zminimalizować ryzyko kontuzji. Pierwsze kroki można stawiać w najbliższym otoczeniu, np. na osiedlowym placu zabaw, gdzie przeszkód nie brakuje. Trening nie jest kosztowny – potrzebne są tylko wygodny strój i buty, a sprzęt do ćwiczeń jest wszędzie w postaci kwietników, ścian czy dachów. Warunkiem powodzenia przy uprawnianiu parkour jest silna motywacja i odpowiedzialność, później zostaje tylko dobra zabawa i coraz większe umiejętności fizyczne.

Parkour to bardzo widowiskowy sport, dlatego zwolenników ma na całym świecie. W każdym większym polskim mieście działa stowarzyszenie lub klub miłośników tej formy aktywności fizycznej. Powstają również specjalne parki do uprawiania tego sportu, gdzie każdy może sprawdzić się w intensywnym biegu z przeszkodami i zaimponować innym swoją sprawnością. Systematycznie organizowane są też pokazy profesjonalistów z tej dziedziny, dzięki czemu można zobaczyć niezwykłe ewolucje z wykorzystaniem miejskiej przestrzeni publicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *